Lifestyle

Co przyda się do kaligrafii?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jakie przybory są potrzebne, żeby rozwijać umiejętności w dziedzinie kaligrafii tradycyjnej i nowoczesnej? Po przeczytaniu tego przewodnika nie będziesz mieć już wątpliwości.

Dlaczego warto spróbować kaligrafii? 

Termin kaligrafia wywodzi się z języka greckiego i oznacza „piękne pisanie”. W dużym uogólnieniu kaligrafia jest sztuką wysoce estetycznego i starannego pisma. Wyróżniamy m.in. kaligrafię japońską, arabską, koreańską, chińską oraz łacińską. Warto wiedzieć, że do lat 60. XX wieku kaligrafia stanowiła w Polsce jeden z obowiązkowych przedmiotów nauczania. Praktykowanie kaligrafii pozwala trenować cierpliwość, dokładność i samodyscyplinę, a jednocześnie jest czynnością, która daje wiele satysfakcji, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o całym świecie. W dziedzinie kaligrafii wyróżniamy m.in.: kaligrafię nowoczesną, tradycyjną, brush lettering oraz rysunek piórem maczanym. 

Co jest niezbędne, aby zacząć przygodę z kaligrafią?

Dużym plusem hobby, jakim jest kaligrafia, jest to, że nie wymaga ono dużych nakładów finansowych. Już za niewielką kwotę możliwe jest skomponowanie podstawowego zestawu przyborów dobrej jakości. W jego skład powinny wchodzić: 

  • elastyczna stalówka z cienkim i ostrym zakończeniem,
  • obsadka (prosta lub skośna) do mocowania stalówki,
  • gęsty tusz dobrej jakości,
  • gładki i gruby papier o dużej chłonności, najlepiej blok przeznaczony do ćwiczeń kaligraficznych,
  • pojemnik z wodą.

Osoby bardziej zaawansowane, które chcą rozwijać umiejętności kaligraficzne oraz z rysunku technicznego, powinny zaopatrzyć się także w profesjonalny rapidograf kreślarski ze stalową igłą rysującą, który jest napełniany przez specjalnie do niego przeznaczone naboje z tuszem. Aby nieustannie rozwijać się w tej dziedzinie, warto korzystać z różnego rodzaju materiałów edukacyjnych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo książek do nauki kaligrafii oraz różnorodnych ćwiczeń i zeszytów przeznaczonych do brush letteringu. Wiele osób pasjonujących się pięknym pisaniem zaczynało swoją przygodę z kaligrafią również od brush penów na bazie wody, a więc flamastrów z pędzelkiem, które wywodzą się od japońskich pędzli do kaligrafii. 

Jak pracować z szablonami do kaligrafii?

Pamiętaj, aby wykonywać ćwiczenia kaligraficzne powoli i starannie. Lepiej jest siadać do nich częściej i wypełnić mniej szablonów przy jednym podejściu, ale pracować w skupieniu i bez pośpiechu. W procesie nauki ważne są cierpliwość, systematyczność i czerpanie przyjemności z dokonanych postępów.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

O AUTORZE
Magistrantka sztuki pisania. Miłośniczka eksperymentów z makijażem i koreańskiej pielęgnacji. W modzie stawia na klasykę i minimalizm.
Marta Marek
Powiązane posty
Lifestyle

4 propozycje książkowe na długie jesienne wieczory

Najlepsze książki na jesienne wieczory. Sprawdź nowości, które wzruszają do łez i rozpalają serca!
Czytaj więcej
Lifestyle

Czy kolagen do picia to najefektywniejsza forma suplementacji?

Wiele obecnie mówi się o tym, że nasz organizm potrzebuje regularnego wsparcia. Nie da się bowiem ukryć, że obecnie żyjemy w wyjątkowo szybkim tempie, które nie sprzyja naszemu zdrowiu i ogólnej kondycji.
Czytaj więcej
Lifestyle

Seriale dla przebojowych dziewczyn, których możesz nie znać

Poszukujesz idealnych seriali na jesień? Te przebojowe pozycje dla dziewczyn zupełnie Cię zaczarują!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *