Co przyda się do kaligrafii?
Lifestyle

Co przyda się do kaligrafii?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jakie przybory są potrzebne, żeby rozwijać umiejętności w dziedzinie kaligrafii tradycyjnej i nowoczesnej? Po przeczytaniu tego przewodnika nie będziesz mieć już wątpliwości.

Dlaczego warto spróbować kaligrafii? 

Termin kaligrafia wywodzi się z języka greckiego i oznacza „piękne pisanie”. W dużym uogólnieniu kaligrafia jest sztuką wysoce estetycznego i starannego pisma. Wyróżniamy m.in. kaligrafię japońską, arabską, koreańską, chińską oraz łacińską. Warto wiedzieć, że do lat 60. XX wieku kaligrafia stanowiła w Polsce jeden z obowiązkowych przedmiotów nauczania. Praktykowanie kaligrafii pozwala trenować cierpliwość, dokładność i samodyscyplinę, a jednocześnie jest czynnością, która daje wiele satysfakcji, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o całym świecie. W dziedzinie kaligrafii wyróżniamy m.in.: kaligrafię nowoczesną, tradycyjną, brush lettering oraz rysunek piórem maczanym. 

Co jest niezbędne, aby zacząć przygodę z kaligrafią?

Dużym plusem hobby, jakim jest kaligrafia, jest to, że nie wymaga ono dużych nakładów finansowych. Już za niewielką kwotę możliwe jest skomponowanie podstawowego zestawu przyborów dobrej jakości. W jego skład powinny wchodzić: 

  • elastyczna stalówka z cienkim i ostrym zakończeniem,
  • obsadka (prosta lub skośna) do mocowania stalówki,
  • gęsty tusz dobrej jakości,
  • gładki i gruby papier o dużej chłonności, najlepiej blok przeznaczony do ćwiczeń kaligraficznych,
  • pojemnik z wodą.

Osoby bardziej zaawansowane, które chcą rozwijać umiejętności kaligraficzne oraz z rysunku technicznego, powinny zaopatrzyć się także w profesjonalny rapidograf kreślarski ze stalową igłą rysującą, który jest napełniany przez specjalnie do niego przeznaczone naboje z tuszem. Aby nieustannie rozwijać się w tej dziedzinie, warto korzystać z różnego rodzaju materiałów edukacyjnych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo książek do nauki kaligrafii oraz różnorodnych ćwiczeń i zeszytów przeznaczonych do brush letteringu. Wiele osób pasjonujących się pięknym pisaniem zaczynało swoją przygodę z kaligrafią również od brush penów na bazie wody, a więc flamastrów z pędzelkiem, które wywodzą się od japońskich pędzli do kaligrafii. 

Jak pracować z szablonami do kaligrafii?

Pamiętaj, aby wykonywać ćwiczenia kaligraficzne powoli i starannie. Lepiej jest siadać do nich częściej i wypełnić mniej szablonów przy jednym podejściu, ale pracować w skupieniu i bez pośpiechu. W procesie nauki ważne są cierpliwość, systematyczność i czerpanie przyjemności z dokonanych postępów.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*