Nietrzymanie moczu – jak sobie z tym radzić
Inne

Nietrzymanie moczu – jak sobie z tym radzić

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu jest bardzo nieprzyjemną i dość wstydliwą dolegliwością, która dotyka zdecydowanie większą część społeczeństwa, niż mogłoby się wydawać. Przypadłość ta dotyczy tak samo kobiet, jak i mężczyzn, jednak u przeciwnych płci wywołana może być przez różne czynniki. Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem oraz jak pomóc sobie w takiej trudnej sytuacji.   

Skąd bierze się nietrzymanie moczu?   

Problemy z nietrzymaniem moczu wynikają zazwyczaj z dysfunkcji mięśni dna miednicy. Mogą one być zbyt słabe albo w drugą stronę, za bardzo napięte, przez co zwieracze nie mogą pracować prawidłowo. Okres ciąży oraz poród, a zwłaszcza wielokrotne rodzenie siłami natury, bardzo mocno wpływa na osłabienie i obniżenie mięśni dna miednicy, co sprawia, że opuszczają się ściany pochwy, macica i pęcherz, co w konsekwencji prowadzi do nietrzymania moczu. U mężczyzn również dużą rolę odgrywają mięśnie dna miednicy, ponieważ również u facetów odpowiadają one za pracę zwieraczy. Duży wpływ na męskie nietrzymanie moczu ma jednak również prostata, której przerost powoduje niezwykle silne parcie na pęcherz. 

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?   

Na rynku istnieje obecnie mnóstwo opcji przeznaczonych dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Kobiety zazwyczaj decydują się na noszenie podpasek, by ochronić bieliznę, jednak nie jest to najbardziej optymalna opcja. Plastikowa powłoczka, jaką są powleczone podpaski, może pod wpływem dużej ilości płynu powodować odparzenia. Wkładki fizjologiczne oraz pieluchomajtki są przeznaczone specjalnie dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu, są dużo bardziej chłonne i przyjemne dla skóry. Takie wkładki są dostosowane do stopnia problemu oraz do płci pacjenta. Wkładki dla mężczyzn są przystosowane do męskiej anatomii, dzięki czemu są komfortowe i skuteczne. Wkładki fizjologiczne, zarówno dla kobiet, jak i do mężczyzn, możesz kupić w internetowym sklepie medycznym https://www.oddychasz.pl/Wkladki-anatomiczne-c128

Jak leczyć nietrzymanie moczu?   

W zależności od stopnia nasilenia problemu, jego leczenie może ograniczać się tylko do rehabilitacji, którą w przypadku cięższego stanu można łączyć także z fizjoterapią, a najtrudniejsze stadia nietrzymania moczu muszą być leczone operacyjnie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista zajmujący się dbaniem o stan i poziom napięcia mięśni dna miednicy. Może on skorygować ustawienie mięśni, ich napięcie oraz pracę. Regularne wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą nie tylko bardzo skutecznie pomóc wyleczyć problem, lecz także zapobiegać mu u osób zdrowych. Warto odwiedzić gabinet fizjoterapii w okresie ciąży oraz przed porodem, by zapobiec obniżeniu mięśni, a dzięki temu nietrzymaniu moczu.

 Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w domu poprzez skuteczne metody dezynfekcji powierzchni
Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w domu poprzez skuteczne metody dezynfekcji powierzchni
Zapoznaj się z efektywnymi metodami dezynfekcji do utrzymania higieny i bezpieczeństwa w domu. Zdobądź praktyczną wiedzę o skutecznej sanitarności.
Jak dbać o skórę po goleniu?
Jak dbać o skórę po goleniu?
Długo wybierasz maszynkę czy krem do golenia, a nie myślisz o tym, jak zadbać o skórę po tym zabiegu? To poważny błąd. Sprawdź, jak zadbać o skórę po depilacji.
Pigmenty do makijażu permanentnego – czym wyróżniają się produkty Hanami?
Pigmenty do makijażu permanentnego – czym wyróżniają się produkty Hanami?
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym wyróżniają się pigmenty do makijażu permanentnego od Hanami i dlaczego warto im zaufać.
Ostatnie wpisy