Berlin – te miejsca warto zobaczyć!
Podróże

Berlin – te miejsca warto zobaczyć!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Berlin to wielkie, kilkumilionowe miasto, którego życie tętni zarówno dniem, jak i nocą. Jest to jedna z najciekawszych europejskich stolic. Zadziwia tysiącami ulic, różniącymi się od siebie budynkami i liczbą interesujących miejsc. Berlin to również różnorodność kulturowa, którą ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej. Chcąc spędzić miło i ciekawie weekend warto wybrać się do tej niemieckiej metropolii. A więc, co koniecznie trzeba zobaczyć w Berlinie?

Najlepsze atrakcje Berlina

Stworzenie planu podróży nie jest takie proste. Każdy lubi coś innego, a w Berlinie jest w czym wybierać. Warto jednak przekonać się na własnej skórze czy dane miejsca nam się podobają. Wiadomo, że będąc pierwszy raz w niemieckiej stolicy, chcemy zobaczyć wszystko, ale w ciągu kilku dni jest to niemalże niemożliwe. 

  1. Brama Brandenburska

To miejsce musi zobaczyć każdy, kto odwiedza Berlin. Nawet jeśli nie ma tego na swojej podróżniczej liście, to i tak na pewno tam trafi. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Berlina. Zawsze znajduje się tam mnóstwo ludzi, którzy zwiedzają, oglądają i robią sobie zdjęcia. Brama Brandenburska to zabytkowa budowla zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa. Stanowi niemiecki symbol Pokoju i Wolności. 

  1. Reichstag

Budynek będący siedzibą niemieckiego parlamentu znajduje się tuż obok Bramy Brandenburskiej. Jego budowa została ukończona w 1894 roku, już wtedy stał się siedzibą parlamentu Cesarstwa Niemieckiego. Przed nim znajduje się duża połać równo ostrzyżonej trawy, na której niestety nie można usiąść. Zwieńczeniem budynku jest szklana kopuła, na którą można wejść, jednak wcześniej należy się zapisać. Bez zapisu wejście na nią jest niemożliwe. 

  1. Plac Gendarmenmarkt 

Położony w centrum miasta plac uchodzi za najpiękniejsze tego typu miejsce w Berlinie. Na jego środku znajduje się Schauspielhaus – budynek teatralny, po północnej stronie zaś jest umiejscowiona Katedra Francuska, a po południowej Katedra Niemiecka. 

  1. Mur Berliński – East SIde Gallery

Jest to najdłuższy dobrze zachowany element Muru Berlińskiego. Po jego obaleniu stał się swoistą galerią sztuki, której malowidła mają przekaz artystyczny oraz polityczny. Ogółem mur ma ponad 1300 metrów długości oraz przedstawia pracę 118 artystów. Położony jest pomiędzy Dworcem Wschodnim a mostem Oberbaumbrücke. Można na nim zobaczyć m.in. słynne malowidło przedstawiające całujących się polityków lub mnóstwo haseł nawiązujących do prowadzenia niemieckiej polityki. Przy murze od strony rzeki położony jest pas zieleni, na którym można spędzić chwilę czasu. 

  1. Muzeum Fotografii – Fundacja Helmuta Newtona

Fundacja Helmuta Newtona została powołana do życia w 2003 roku, a od 2004 roku jej działalność prowadzi Muzeum Fotografii. Instytucje rozpowszechniają dorobek artysty i jego żony, która tworzyła portrety pod pseudonimem Alice Springs. Ostatnią wolą fundatora była prośba – nie chciał, aby muzeum było „martwe”, lecz wciąż się rozwijało. Co można tam zobaczyć? Przede wszystkim kobiece akty, które przedstawiają kobiety jako pewne siebie osoby. Są głównie czarno białe, ponieważ autor był daltonistą. Instytucja co jakiś czas przygotowuje tymczasowe wystawy artystów, którzy prowadzili dialog z Helmutem Newtonem lub mają podobny pogląd na cielesność.

  1. Urban Nation – Museum for Urban Contemporary Art

Urban Nation to muzeum poświęcone miejskiej sztuce współczesnej, a street art w Niemczech jest bardzo mocno rozwinięty. W muzeum można zobaczyć zarówno niezwykłe prace ulicznych artystów, jak i filmy dokumentalne pokazujące jak powstają graffiti. Urban Nation to projekt, który od 2013 roku przekształca zwykłe zewnętrzne ściany budynków na olbrzymie galerie sztuki. Budynek muzeum bardzo ciężko przegapić – co kilka lat jego elewacja jest zmieniana i powstają na niej nowe obrazy. 

  1. Hackesche Höfe

Chcąc coś zjeść lub napić się dobrej kawy – warto odwiedzić to miejsce. Stanowi ono zespół klimatycznych kamienic i pięknych dziedzińców. Na terenie znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni i sklepów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega fenomen ciasta „tsunami”, które podbiło Tik-Toka?
Na czym polega fenomen ciasta „tsunami”, które podbiło Tik-Toka?
Jednym z najpopularniejszych trendów na Tik-Toku było tsunami cake, czyli ciasto z polewą przyrządzane przy pomocy przezroczystej tuby.
Jak wybrać komfortowe i stylowe ubrania na okres ciąży?
Jak wybrać komfortowe i stylowe ubrania na okres ciąży?
Odkryj nasze praktyczne wskazówki jak wybierać odzież ciążową, która jest nie tylko komfortowa, ale także stylowa. Pozwól sobie na elegancję i wygodę w tym wyjątkowym czasie.
Gwiazdy znikają z mediów społecznościowych. Dlaczego social media zaczynają nas męczyć?
Gwiazdy znikają z mediów społecznościowych. Dlaczego social media zaczynają nas męczyć?
Zastanawiasz się, czemu Twoja ulubiona gwiazda nagle zniknęła z social mediów. Sprawdź, dlaczego wracamy do realnego życia!
Ostatnie wpisy