Czym jest endodoncja?
Beauty zonePielęgnacja

Czym jest endodoncja?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Stomatologia ciągle się rozwija, a dzięki temu leczenie endodontyczne jest w większości przypadków bezbolesne. Czym jednak właściwie jest endodoncja i kiedy należy się jej poddać?

Co to jest endodoncja?

To dział stomatologii, który zajmuje się chorobami miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Innymi słowy, leczenie endodontyczne to nic innego jak leczenie kanałowe. Stosuje się je w sytuacji, kiedy zaawansowana próchnica doprowadza do infekcji miazgi.

Stomatolog usuwa martwą czy też zainfekowaną miazgę z kanałów zębowych, poszerza i odkaża je, a potem szczelnie je wypełnia specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe jest najczęściej prowadzone w znieczuleniu miejscowym, z wykorzystaniem kontroli radiologicznej i specjalnych lup stomatologicznych lub mikroskopu endodontycznego.

Kiedy zgłosić się na wizytę?

Leczenie endodontyczne zalecane jest w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, a także głębokich ubytków próchniczych. Jeśli jednak pojawia się martwica miazgi, złamanie albo zwichnięcie zęba lub kiedy występują wskazania protetyczne, na przykład przed wykonaniem mostu lub korony, również należy wdrożyć leczenie kanałowe.

Stosuje się je także w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych oraz kiedy pierwsze leczenie kanałowe było nieprawidłowo wykonane i pojawiły się powikłania.

Narzędzia endodontyczne

W leczeniu kanałowym używa się specjalnych narzędzi endodontycznych, na przykład mikroskopu i endometru. Różnego rodzaju profesjonalne akcesoria i narzędzia stomatologiczne, między innymi endodontyczne, oferuje e-meditrans.

Leczenie z użyciem endometru pozwala dokonać dokładnego pomiaru głębokości kanałów, a pod mikroskopem – dokładne obejrzenie wnętrza zęba i kanałów. W leczeniu kanałowym bardzo ważnym elementem diagnostyki są zdjęcia rentgenowskie.

Endodoncja mikroskopowa

Leczenie kanałowe zębów przy użyciu mikroskopu bardzo często pozwala uniknąć usunięcia zębów. Obecnie ta metoda leczenia jest uważana za jedną z dokładniejszych, które oferuje stomatologia. Mikroskop zapewnia nawet 25-krotne powiększenie i takie oświetlenie, że jest możliwe dokładne opracowanie kanałów.

Dzięki powiększeniu leczonego zęba stomatolog może bardzo dokładnie oczyścić system kanałowy, a to jest niezbędne do powodzenia leczenia. Mikroskop pozwala też skrócić czas leczenia i zwiększyć gwarancję szczelności wypełnienia.

Etapy leczenia kanałowego

Na początku stomatolog endodonta w oparciu o wyniki badań klinicznych i zdjęcie rentgenowskie podejmuje decyzję dotyczącą kierunku działania. Ważne jest usunięcie zmian próchniczych, a potem po zatruciu albo po podaniu silnego środka znieczulającego usuwa się zainfekowaną miazgę z kanałów i komory zęba. Lekarz usuwa również bakteryjne toksyny i przygotowuje kanały do wypełnienia. Po zdezynfekowaniu i osuszeniu kanałów szczelnie się je wypełnia, najczęściej gutaperką. W ostatnim etapie odbudowuje się koronę zęba. Robione jest to przez wykorzystanie materiału światłoutwardzalnego albo przez uzupełnienie koroną ceramiczną lub metalowo-porcelanową.

W uzasadnionych przypadkach leczenie kanałowe przeprowadzane jest pod pełną narkozą, a w każdym – w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest ono bezbolesne.

Ile kosztuje?

Leczenie kanałowe jest bardzo skuteczne i bardzo często pozwala zachować ząb, który dawniej kwalifikowałby się do usunięcia. Tego typu zabiegi nie są tanie, jednak warto z nich korzystać, aby zachować zęby w dobrym stanie. W zależności od gabinetu stomatologicznego, za opracowanie i wypełnienie ubytku płaci się ok 200-300 złotych, natomiast konieczność leczenia kanałowego to często dwukrotny koszt.

Zdj. główne: Caroline LM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co oferują sklepy online?
Co oferują sklepy online?
Obecnie możemy korzystać z naprawdę rozbudowanej oferty sklepów internetowych. W sieci znajdziemy dosłownie wszystko – od żywności przez ubrania po sprzęty elektroniczne i wiele, wiele innych przedmiotów. Sieć to nieograniczone źródło różnorodnych sklepów, które wydają się proponować o wiele korzystniejsze produkty niż sklepy stacjonarne.
Algorytm zaprojektuje ubrania
Algorytm zaprojektuje ubrania
Czy postęp technologiczny wpływa na przemysł modowy? Marka Finesse, której kolekcje układane są przez sztuczną inteligencję, udowadnia, że tak!
Tulum – ulubiony kierunek wakacyjny celebrytek
Tulum – ulubiony kierunek wakacyjny celebrytek
Tulum - poznajcie modny wakacyjny kierunek gwiazd!
Ostatnie wpisy