Wrocław – miasto, które inspiruje. Gdzie warto się wybrać?
Podróże

Wrocław – miasto, które inspiruje. Gdzie warto się wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wrocław zachwyca i przyciąga swoim unikalnym klimatem. Kto już tam był, z pewnością mile wspomina to miasto. Co warto w nim zobaczyć i jakie miejsca należy koniecznie odwiedzić?

Wrocław to stolica województwa dolnośląskiego. Rocznie miasto odwiedza kilka milionów osób, które zachwycone wyjątkowością tego miejsca – chętnie do niego wracają. Urokliwych uliczek, ciekawych zabytków, knajpek z doskonałym jedzeniem i innych tego typu atrakcji jest tu całe mnóstwo. Dlatego przed planowanym przyjazdem warto przygotować sobie plan podróży, by nic nie przegapić. 

Zanurzony w przeszłości wyjątkowy Wrocław

Wrocław to jedno z najstarszych polskich miast. Historycy dowodzą, iż w czasach antycznych nieopodal miasta znajdowała się odwzorowana na mapie Ptolemeusza miejscowość Budorgis. Jedne z ustaleń badaczy łączą Wrocław z Budrogis. Jak dokładnie było, tego jednak nikt nie wie. Pewne jest zaś to, że Wrocław istniał już w 1000 roku, bowiem pojawia się o nim wzmianka podczas zjazdu gnieźnieńskiego. Co ciekawe, o mieście tym pisał nawet Gall Anonim w Kronice Polskiej. Nie ma więc co się dziwić, że znajdziemy tu mnóstwo pięknych budowli i zabytków. 

Wrocławski Rynek, który zapiera dech w piersiach

Trudno jest wyobrazić sobie pobyt we Wrocławiu bez wizyty na Rynku, który jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Ma prawie 3,8 hektara i uznaje się go za jeden z największych dawnych placów targowych w naszym kraju. Miejsce to zachwyca urokliwymi zabytkowymi kamienicami oraz późnogotyckim ratuszem. Wspomniany Stary Ratusz to zabytek unikatowy w skali europejskiej, który powstał w XIII-XVI wieku i pełnił siedzibę władz miejskich i sądownictwa. W 1333 roku dobudowano do niego praetorium, gdzie znajdowała się Izba Rady i Ławy. Niespełna 150 lat później budynek został powiększony o połowę, a w połowie XVI wieku nakryto go renesansowym hełmem. 

Na Rynku we Wrocławiu warto także obejrzeć modernistyczny wieżowiec, który został zaprojektowany przez Heinricha Rumpa. Obiekt wyróżnia się na tle urokliwych kamieniczek. Koniecznie trzeba też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Aleksandra Fredry, który stoi na Rynku od 1956 roku, a wcześniej znajdował się we Lwowie.

Co jeszcze znajdziemy na Rynku? To miejsce, gdzie działa mnóstwo urokliwych kawiarenek z aromatyczną kawą oraz restauracji z pysznym jedzeniem z różnych zakątków świata.

Muzeum Narodowe dla miłośników historii i nie tylko

Podczas swojego pobytu w stolicy województwa śląskiego warto znaleźć czas, by odwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie można obejrzeć takie dzieła jak „Portret Chłopca” Jeana Chardina czy „Madonnę z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino. W galerii sztuki współczesnej zwiedzający mogą podziwiać pracę wielu znanych artystów, jak np. Nowosielski, Hałas, Szapocznikow, Makowski czy Kandinsky. Na stałe pokazywane są tu rzecz jasna wystawy sztuki średniowiecznej, śląskiej i polskiej. 

Ostrów Tumski – najstarsza część miasta

We Wrocławiu można także podziwiać pozostałości pierwszej osady z X wieku – Ostrów Tumski. Znajdziemy tu późnoromański kościół św. Idziego z XIII wieku. Świątynia ozdobiona jest srebrnym ołtarzem z 1591 wieku, którego budowa kosztowała wówczas niemalże tyle, co niewielkie miasto.  W Ostrowie znajdziemy też wiele innych zabytkowych budowli, np. bramę kluskową, kościół św. Bartłomieja czy Kolegiatę Świętego Krzyża.

Hala Stulecia na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wrocław może też pochwalić się jednym z największych dzieł architektury XX wieku – Halą Stulecia, którą skonstruował Max Berg. Budynek trafił w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Halę otworzono w 1913 r., a jej budowa kosztowała niemalże 2 mln marek, co wywołało wówczas sporo oporów władz. Kopuła budynku ma rozpiętość 65 metrów. Hala widowiskowa otoczona jest kuluarami. Nie sposób nie wspomnieć też o olbrzymich organach, które niestety zostały zniszczone w  trakcie wojny. Obecnie w tym miejscu odbywają się koncerty, wydarzenia sportowe oraz wydarzenia kulturalne.

Wyjątkowe Afrykarium 

Takim „must have” podczas zwiedzania Wrocławia jest niewątpliwie Afrykarium znajdujące się w tamtejszym zoo. Warto podkreślić, iż nie ma na świecie drugiego takiego, które byłoby poświęcone tylko i wyłącznie faunie Afryki. Dlatego jest to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych atrakcji. Wielu turystów przyjeżdża specjalnie do Wrocławia, by zobaczyć gatunki zwierząt, które pochodzą z Czarnego Ląd – np. pingwiny, krokodyle, płaszczki, żółwie, manty, rekiny czy żółwie. Miejsce to dzieli się na kilka ekosystemów, w zależności od rodzaju znajdziemy w nich odpowiednie ryby czy zwierzęta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ubrać latem do biura?
Co ubrać latem do biura?
Zastanawiasz się, jak w najbliższe miesiące ubierać się do pracy, żeby wpasować się w dress code, a jednocześnie korzystać z pogody i letnich trendów? Podpowiadamy!
Ból kręgosłupa bez tajemnic. Co musisz wiedzieć?
Ból kręgosłupa bez tajemnic. Co musisz wiedzieć?
Ból kręgosłupa może ograniczać codzienne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwiać wykonywanie zawodowych obowiązków czy uczestnictwo w aktywnościach poza pracą.
Gua sha – modny masaż kamienną płytką
Gua sha – modny masaż kamienną płytką
Masaż twarzy za pomocą gua sha to recepta na relaks i odprężenie. Sprawdź!
Ostatnie wpisy