Lifestyle

Najsmutniejsi fani muzyki na świecie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

Muzyka od zawsze porusza ludzi, wywołując różne emocje, od ogromnego szczęścia i miłości po smutek żal i gniew. Rytm i energia, a także tekst piosenki mogą okazać się pomocne, gdy nie potrafimy wyrazić słowami tego, co czujemy. Preply zbadała aż 92 społeczności popularnych muzyków i zespołów muzycznych, analizując ponad 200 tys. postów i komentarzy na forach serwisu Reddit. Następnie wyselekcjonowała słowa i frazy nacechowane emocjonalnie, by dowiedzieć się, jakie emocje wywołują wśród fanów poszczególni wykonawcy. 

Ed Sheeran i U2 mają najszczęśliwszych fanów

Czasami mówienie o tym, że jest się szczęśliwym nie wystarczy. Czasem brakuje słów, by opisać nostalgiczne chwile, spotkanie miłości swojego życia lub radość z letnich dni. Jednak niektórzy artyści idealnie to uchwycili w swoich tekstach i muzyce.

Jak pokazuje badanie Preply, muzycy tacy jak Ed Sheeran i U2 dzięki swojej optymistycznej muzyce potrafią wywołać w fanach poczucie szczęścia. Używanie metafor, które przywodzą na myśl radosne, beztroskie chwile z życia, sprawia, że ich piosenki są ich słuchaczom szczególnie bliskie.

Poczucie szczęścia są w stanie wzbudzić w słuchaczach też bardziej rockowe bity. Plasujący się pośrodku zestawienia Led Zeppelin (26 miejsce) i 21 Pilots (pozycja 39) są tego najlepszym przykładem. Z kolei artyści, którzy zgodnie z algorytmem wywołują najmniej szczęścia Cardi B (niechlubne 1. miejsce) i Megan Thee Stallion (2. miejsce pod względem najmniej szczęśliwych fanów), znajdują się blisko szczytu listy wykonawców budzących uczucie gniewu.

Wyrażanie swoich emocji niczym „smutny klaun” z Panic! At the Disco

Niektórzy artyści sprawiają, że ich fani czują się załamani– bez względu na to, czy w swoich tekstach przywołują uczucie żalu, melancholii czy głębokiego smutku.

Na szczycie listy artystów wywołujących największy smutek wśród fanów znalazł się zespół Panic! At the Disco (1. miejsce). Podczas gdy sama muzyka zespołu brzmi optymistycznie i dość zabawnie, jednak teksty uznano za wyjątkowo pesymistyczne.

Co ciekawe, fakt, że muzyka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z życia artystów, w odczuciach fanów dodaje utworom smutku. Doskonały przykład stanowi Chester Bennington, wokalista Linkin Park (2. miejsce), który w swoich piosenkach przywołuje ból, który wynika z jego stanu psychicznego, czy Britney Spears (5. miejsce), która od wczesnych lat trafiała na pierwsze strony gazet, a swoje przeżycia opisuje w tekstach swoich utworów.

Emocje często podkreśla też unikalny głos wykonawcy. Smutek w sercach fanów wzbudza chociażby nietuzinkowa tonacja Halsey (6. miejsce).

Z kolei najmniejszy smutek w swoich fanach wywołują artyści tacy jak Dua Lipa (1. miejsce), Pink (2.) i Camila Cabello (3.).

Wyraź złość z Cardi B

Cardi B i Megan Thee Stallion) rozpoczynają zestawienie wykonawców, których twórczość wywołuje największe uczucie gniewu. Obie artystki przemawiają zupełnie nowym językiem na zdominowanej przez mężczyzn rapowej scenie.

Katy Perry, Selena Gomez i Ariana Grande, chociaż tekstom ich piosenek nie można odmówić charakteru, należą z kolei do artystów, którzy wywołują w ludziach najmniej uczucia złości.

I kolejna ciekawostka – w pierwszej dziesiątce „gniewnego” zestawienia znalazły się tylko dwa zespoły rockowe: Guns N’ Roses (6.) i Metallica (7.).

Tell Me You Love Me – Demi Lovato

Bez względu na to, w jakim języku wyśpiewane, słowa „kocham Cię” mogą być najtrudniejsze w przekazie. Są jednak artyści, którzy potrafią genialnie stworzyć teksty, które ułatwiają wyrażanie myśli o miłości.

Z analiz Preply wynika, że kobiety potrafią wyrazić miłość poprzez muzykę jednak lepiej niż mężczyźni. W pierwszej dziesiątce artystów, którzy najskuteczniej przywołują emocje związane z miłością znalazły się właśnie kobiety. Pierwsze trzy miejsca należą do  Demi Lovato, Katie Perry i Dua Lipa.

Dla równowagi, pierwszą dziesiątkę artystów, których utwory nie sprawiają, że fani przenoszą się myślami do romantycznych momentów, zajmują muzycy płci męskiej.

Metodologia:

W przeprowadzonym w marcu 2023 roku badaniu, Preply przeanalizował ponad 200 tys. popularnych postów i komentarzy w społecznościach fanów w serwisie Reddit (tzw. subredditach) obejmujących 92 popularnych artystów i zespołów muzycznych.

Dla każdego artysty przeanalizowano od 150 do 200 postów na jego subreddicie, które łącznie zawierają od 300 do 4000 komentarzy. Średnio analizie poddano 175 postów i 2200 komentarzy na wykonawcę.

Powstała w ten sposób lista wykonawców, z których wszyscy byli przynajmniej częściowo aktywni w ciągu ostatnich 40 lat. Lista jest zarówno wyczerpującym katalogiem muzyki popularnej z ostatnich kilku dekad, jak i pokazuje artystów, którzy pojawili się na scenie niedawno. Obejmuje wszystkich, od Charli XCX i Bad Bunny po Metallicę i Michaela Jacksona.

Traktując każdy indywidualny post i komentarz jako odizolowaną „frazę”, wykorzystaliśmy zestaw danych o nazwie Emotion, który mierzy emocjonalny ładunek języka. Każda wypowiedź została oceniona pod kątem cech „smutku”, „radości”, „miłości”, „złości”, „strachu” i „zaskoczenia”. Następnie każda wypowiedź została oznaczona nazwą emocji, dla której uzyskała najwyższy wynik. 

Fot.: Ivan Samkov/pexels.com

Artykuł powstał we współpracy z marką Preply.

Lifestyle

Jak wybrać idealne dzieło sztuki na płótnie do twojego salonu?

Zdobądź wiedzę na temat wyboru idealnego dzieła sztuki na płótnie, które podkreśli charakter twojego salonu. Dowiedz się, jak wybrać i połączyć motywy i kolory obrazów z wnętrzem.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak wybrać komfortowe i stylowe ubrania na okres ciąży?

Odkryj nasze praktyczne wskazówki jak wybierać odzież ciążową, która jest nie tylko komfortowa, ale także stylowa. Pozwól sobie na elegancję i wygodę w tym wyjątkowym czasie.
Czytaj więcej
Lifestyle

Zrozumieć ciemność: jak objawy depresji wpływają na codzienne życie

Explore jak depresja może wpływać na każdy aspekt codziennego funkcjonowania człowieka. Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy i jak można sobie z nimi radzić.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *