Dobry szampon jako środek poprawiający kondycję włosów
Włosy

Dobry szampon jako środek poprawiający kondycję włosów

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rynek oferuje mnóstwo szamponów do włosów. Należy przy tym wybrać preparat, który będzie odpowiedni i dostosowany do danego typu włosa. Jakie są zatem ogólne zalety stosowania szamponów i jaki produkt zakupić?

Co to jest szampon?

Po pierwsze, szampony są produktami lepkimi, zwykle w postaci płynu, który jest tworzony w celu oczyszczenia włosów i skóry głowy oraz usunięcia nadmiaru sebum z mieszków włosowych. Powstają poprzez łączenie różnych związków. Działają jako środki myjące lub pieniące, które wypłukują zanieczyszczenia z włosów.

Składniki szamponu są podobne do tych, które są używane w mydle. Jednak te produkcie do mycia głowy są produkowane tak, aby były delikatniejsze i chroniły zewnętrzną warstwę włosów przed uszkodzeniem. Użycie mydła do mycia usuwa zewnętrzną warstwę łodygi włosa, nadając mu szorstką teksturę i uniemożliwiając jego ułożenie.

Jakie są różne rodzaje szamponów na rynku?

Każde środki przeznaczone są do konkretnych rodzajów włosów. Istnieją produkty do włosów normalnych, suchych lub przetłuszczających się. Występują również preparaty do włosów o określonej strukturze, np. szampony do włosów kręconych i produkty do włosów farbowanych. Najpopularniejsze rodzaje szamponów obejmują między innymi: chroniący kolor, nawilżający, codzienny, do włosów tłustych, 2 w 1, zwiększający objętość.

Oczyszczające preparaty usuwają nadmiar łoju lub produkt, który może obciążać włosy i sprawiać, że wyglądają na wiotkie. Osoby, które mają włosy z  tendencją do przetłuszczania się, mogą używać szamponów oczyszczających, aby usunąć pozostałości różnych substancji z włosów i skóry głowy. Jednak nie powinien być to środek, którego używałabyś codziennie.

Kiedy farbujesz włosy, chcesz, aby kolor wyglądał na nowy i żywy. Ważne jest, aby używać szamponów, które zachowują kolor, by ten prezentował się świeżo między kolejnymi poprawkami. Możesz używać produkty, które zawierają określone oleje, wodorosty lub algi.

Suche włosy

Szampony do włosów suchych zawierają dodatkowe odżywki, które sprawiają, że te wyglądają na pełne i sprężyste. Środki opracowane specjalnie do włosów suchych zawierają olejki, silikon lub inne składniki odżywcze, które pozostawiają powłokę na łodydze włosa, zapewniając więcej nawilżenia.

Produkty do codziennego użytku to doskonały wybór dla każdego, kto chce codziennie myć włosy, aby te wyglądały lśniąco i zdrowo. Jednak doskonałą alternatywą dla zwykłych szamponów są preparaty dla dzieci, które są zaprojektowane tak, aby były delikatne.

Tłuste włosy

Osobom, które chcą usunąć nadmiar sebum z włosów i skóry głowy,  należy polecić szampony do włosów przetłuszczających się. Te produkty mają mniej składników pielęgnacyjnych, więc nie obciążają włosów.

Szampony dwa w jednym to idealna opcja dla każdego, kto chce delikatnie umyć i odżywić włosy. Ponieważ składniki myjące i pielęgnujące znajdują się w jednym produkcie, jest on szybki i łatwy w użyciu.

Wreszcie, środki zwiększające objętość są idealne dla osób, które mają cienkie, wiotkie włosy i chcą dodać im objętości. Produkty tego rodzaju działają dobrze na włosy, które trudne do ułożenia, dodając im grubości i tekstury.

Jakie są zalety szamponów?

Stosowanie szamponu ma wiele zalet. Normalne włosy należy myć produktami, które pomagają zrównoważyć pH. Te przetłuszczające się wymagają głębokiego oczyszczenia, podczas gdy włosy suche wymagają większej pielęgnacji, aby były miękkie. 

Szampony, które zostały opracowane z myślą o typie włosów, pomagają poprawić ich stan, dzięki czemu są one lepsze w dotyku. Włosy można myć dwukrotnie, aby usunąć cząsteczki oleju i brudu. Produkty zawierające odpowiednie witaminy, oleje, minerały i ekstrakty roślinne mogą stymulować mieszki włosowe i skórę głowy. Najpopularniejszymi naturalnymi olejkami w szamponach są lawenda, jojoba, opuncja figowa, migdał, trawa cytrynowa i żeń-szeń. Te produkty mają również naturalne zapachy.

Ważne jest, aby stosować odpowiedni szampon, jeśli masz profesjonalnie ufarbowane włosy. Jeśli zostaną umyte produktem, który jest szorstki i nie jest przeznaczony do włosów farbowanych, kolor szybko wyblaknie.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*