Podróże

Lista krajów, do których polecisz bez testów, jeśli jesteś zaszczepiona

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz wakacyjny wyjazd w najbliższym czasie? Koniecznie zapoznaj się z przygotowaną przez naszą redakcję listą krajów, do których bez konieczności wykonywania testów mogą lecieć wszystkie osoby zaszczepione.

Aktualne zasady powrotu do Polski z zagranicznych wyjazdów

Zgodnie z obowiązującym aktualnie Rozporządzeniem Rady Ministrów, do 31 sierpnia 2021 roku turystów obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie z wakacji do Polski. Bez względu na kierunek, zwolnione są z niej osoby zaszczepione, ozdrowieńcy, którzy przeszli chorobę w przeciągu ostatnich 6 miesięcy oraz dzieci poniżej 12. roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych, zaszczepionych osób. Dodatkowo w przypadku podróży z krajów EFTA i Unii Europejskiej zwolnione są również dzieci poniżej 12. roku życia, które pozostają pod opieką rodziców posiadających negatywny wynik testu. Jeżeli chodzi o podróże z krajów należących do Unii Europejskiej, EFTA czy innych państw, na bazie indywidualnych ustaleń, z konieczności odbycia kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonany przed powrotem do kraju (nie może być on starszy niż 48 godzin) lub w Polsce (maksymalnie do 48 godzin po przekroczeniu granicy; musi on zostać wprowadzony do systemu Sanepidu przez laboratorium w przeciągu 48 godzin od przekroczenia granicy). Zapis ten dotyczy powrotu z: Hiszpanii, Turcji, Grecji, Włoch, Bułgarii, Portugalii, Cypru, Chorwacji, Czech, Francji, Łotwy, Litwy, Słowacji, Niemiec, Szwajcarii, Słowenii, Islandii, Węgier, Holandii, Rumunii, Norwegii oraz Liechtensteinu. Co do podróży z krajów, które nie należą do strefy Schengen lub nie są członkami EFTA, kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku PCR lub antygenowego wykonanego 7 dni po przekroczeniu polskiej granicy. Zapis ten dotyczy powrotu z krajów, takich jak Tunezja, Egipt, Czarnogóra, Albania, Meksyk, Macedonia, Kuba, Dominikana, Gruzja, Emiraty Arabskie, Malediwy, Kenia, Kostaryka, Zanzibar oraz Wyspy Zielonego Przylądka.

Wakacje w poszczególnych krajach a koronawirus

Jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków 2021 roku jest Egipt. Turyści podróżować mogą do kurortów, takich jak Marsa Alam, Hurghada czy Sharm el Sheikh. Hotele w tym kraju mogą być otwarte jedynie wówczas, jeżeli uda im się uzyskać stosowny certyfikat bezpieczeństwa higienicznego. Każda osoba, która planuje wylot do Egiptu, musi wypełnić Formularz Lokalizacyjny. Dodatkowo zobowiązana jest ona do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego 72 godziny przed planowanym wylotem lub zrobić go na lotnisku. Koszt testu wykonanego w Egipcie wynosi 30 dolarów. Na jego wynik oczekiwać można w hotelu. W razie konieczności przedłużenia zakwaterowania z powodu kwarantanny lub odbycia leczenia, koszty ponosi rząd Egiptu. Od 24 czerwca z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu są zwolnione osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi. 

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również Hiszpania. Przed wylotem do tego kraju, niezbędne jest uzupełnienie formularza FCS. Na jego bazie generowany jest kod QR, który należy okazać przed wejściem do samolotu lub po przylocie. Od 21 czerwca 2021 roku turyści w Polsce nie muszą wykonywać testów ani przedstawiać zaświadczenia o zaszczepieniu czy byciu ozdrowieńcem.

Przeczytaj też: https://prettyfe.pl/najlepsze-rejony-wloch-na-wakacje/

Zdjęcie główne: Alexandr Podvalny/pexels.com

O AUTORZE
Copywriter z ponad 7-letnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wolontariuszka Foodsharing Kraków. Miłośniczka muzyki techno, kulinariów i podróży.
Podróże

Podróżowanie z dzieckiem: jak przygotować najmłodszych do wysokich temperatur?

Jakie są kluczowe zasady, którymi warto się kierować, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo najmłodszym? 
Czytaj więcej
Podróże

Czarter lotniczy - Komfort i swoboda podróży na nowym poziomie

Czarter lotniczy to usługa, która umożliwia wynajem samolotu na określony czas i trasę.
Czytaj więcej
Podróże

Aktywności nad morzem - Odkryj Przyjemności Morskiej Przygody

Od sportów wodnych po relaks na plaży – odkryj różnorodność możliwości, jakie oferuje pobyt nad morzem.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *