Lifestyle

5 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas opalania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje, długie dni, wysokie temperatury i słońce. To wszystko sprawia, że uwielbiamy się opalać. Jak robić to bezpiecznie i o czym trzeba pamiętać?

Dla większości z nas opalanie się i piękna brązowa skóra to totalny must-have wakacji. Trudno się dziwić, kiedy tak długo czekamy na słońce i ładną pogodę. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wiele szkodliwych czynników ma dla człowieka długotrwałe przebywanie na słońcu i promienie UV.

Długotrwałe opalanie zwiększa produkcję wolnych rodników – cząsteczek tlenu, które powodują szkody w organizmie. Te uszkodzenia nie zawsze są widoczne gołym okiem. Jeśli udało Ci się uniknąć mocnego poparzenia słonecznego, to nie znaczy, że cera wcale przy opalaniu nie ucierpiała.

Słońce przede wszystkim przyśpiesza starzenie się skóry, ale i ją wysusza oraz wywołuje przebarwienia. Dlatego opalając się, powinnyśmy to robić świadomie i z rozsądkiem. O czym nie możemy zapominać?

1. Kremy z filtrem

To absolutna podstawa! Jeśli kiedyś przyszło Ci do głowy długotrwałe przebywanie na słońcu bez użycia jakiejkolwiek ochrony, to bardzo zły pomysł. Odsłonięte części ciała powinny być chronione przy pomocy kosmetyków z filtrami UV.

Na kremach najczęściej spotykamy oznaczenie SPF – czym jest dokładnie? SPF to skrót od Sun Protection Factor. Jest to współczynnik, który określa, jak dużą ochronę zapewni nam krem. W gorące dni zaleca się, aby nie stosować kremów poniżej 15 SPF. Popularny jest również mit, który mówi o tym, że stosując 50 tzw. bloker – nie opalimy się wcale. Każdy krem z filtrem i tak przepuszcza promienie słoneczne, ale robi to w mniejszym stopniu. 

2. Okrycie głowy

To kolejna rzecz, o której nie powinnyśmy nigdy zapominać! Będąc na plaży, zauważalne jest to, jak wiele osób nie chroni się żadnym okryciem głowy, co jest niebezpieczne. Praktycznym rozwiązaniem jest wybranie kapelusza z szerokim rondem. Ochroni głowę, ale również rzuci cień na twarz i kark. W dodatku słomiany kapelusz to bardzo modny dodatek dla każdej plażowiczki.

3. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Najczęściej kojarzy nam się z ładnym dodatkiem, ale okulary latem to przede wszystkim ochrona oczu. Skoro chronimy ciało i głowę, to nie powinnyśmy zapominać także o nich. Aby okulary realnie nie przepuszczały promieni UV, nie wystarczy, że będą przyciemnione – muszą mieć specjalne filtry.

4. Pij dużo wody

Jeśli opalasz się cały dzień na plaży, niezmiernie ważne jest nawodnienie ciała. W gorące dni jest to nasz obowiązek, ponieważ łatwo się odwodnić. Mamy zwiększoną temperaturę ciała, pocimy się więcej, dlatego musimy nieustannie uzupełniać płyny. Na plażę zabierz ze sobą dużą butelkę wody, a najlepiej dwie.

5. Rób przerwy

Nie wystawiaj się na słońce na cały dzień bez chwili wytchnienia. Podczas opalania nie jesteśmy zazwyczaj w stanie określić, czy już doszło do poparzenia czy jeszcze nie, dlatego warto co jakiś czas robić sobie przerwy. Regularnie schładzaj się i sprawdzaj stan skóry. Spędzając cały dzień na plaży, powinnyśmy mieć pewność, że w razie czego możemy schować się w cieniu.

Zdj. główne: Armin Rimoldi/pexels.com

O AUTORZE
studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Miłośniczka kosmetycznych nowości, makijażu i kobiecych rytuałów. Jako redaktorka łączy swoje dwie największe pasje, dziennikarstwo oraz modę i urodę. Entuzjastka naturalnych metod pielęgnacji twarzy.
Powiązane posty
Lifestyle

Naklejki - Twój kreatywny sposób na wyrażanie siebie

Naklejki są jednym z najpopularniejszych i najbardziej kreatywnych sposobów wyrażania siebie. Niezależnie od tego, czy jesteś dzieckiem, nastolatkiem czy dorosłym, naklejki mają potencjał do wyrażania Twojej osobowości, zainteresowań i stylu życia.
Czytaj więcej
Lifestyle

Symbolika kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne od wieków fascynują ludzi swoją piękną formą i niezwykłą symboliką. Zapoznaj się z najważniejszymi kamieniami szlachetnymi i sprawdź ich symbolikę.
Czytaj więcej
Lifestyle

Kształcenie na odległość - jak radzić sobie z nauką w czasie pandemii?

Wraz z rozwojem pandemii COVID-19, wiele placówek edukacyjnych na całym świecie zmuszonych było przejść na kształcenie na odległość. Dla uczniów i studentów oznacza to konieczność przystosowania się do nowej rzeczywistości i radzenie sobie z nauką w trudnych warunkach. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą uczniom i studentom radzić sobie z nauką na odległość.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *