5 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas opalania
Lifestyle

5 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas opalania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje, długie dni, wysokie temperatury i słońce. To wszystko sprawia, że uwielbiamy się opalać. Jak robić to bezpiecznie i o czym trzeba pamiętać?

Dla większości z nas opalanie się i piękna brązowa skóra to totalny must-have wakacji. Trudno się dziwić, kiedy tak długo czekamy na słońce i ładną pogodę. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wiele szkodliwych czynników ma dla człowieka długotrwałe przebywanie na słońcu i promienie UV.

Długotrwałe opalanie zwiększa produkcję wolnych rodników – cząsteczek tlenu, które powodują szkody w organizmie. Te uszkodzenia nie zawsze są widoczne gołym okiem. Jeśli udało Ci się uniknąć mocnego poparzenia słonecznego, to nie znaczy, że cera wcale przy opalaniu nie ucierpiała.

Słońce przede wszystkim przyśpiesza starzenie się skóry, ale i ją wysusza oraz wywołuje przebarwienia. Dlatego opalając się, powinnyśmy to robić świadomie i z rozsądkiem. O czym nie możemy zapominać?

1. Kremy z filtrem

To absolutna podstawa! Jeśli kiedyś przyszło Ci do głowy długotrwałe przebywanie na słońcu bez użycia jakiejkolwiek ochrony, to bardzo zły pomysł. Odsłonięte części ciała powinny być chronione przy pomocy kosmetyków z filtrami UV.

Na kremach najczęściej spotykamy oznaczenie SPF – czym jest dokładnie? SPF to skrót od Sun Protection Factor. Jest to współczynnik, który określa, jak dużą ochronę zapewni nam krem. W gorące dni zaleca się, aby nie stosować kremów poniżej 15 SPF. Popularny jest również mit, który mówi o tym, że stosując 50 tzw. bloker – nie opalimy się wcale. Każdy krem z filtrem i tak przepuszcza promienie słoneczne, ale robi to w mniejszym stopniu. 

2. Okrycie głowy

To kolejna rzecz, o której nie powinnyśmy nigdy zapominać! Będąc na plaży, zauważalne jest to, jak wiele osób nie chroni się żadnym okryciem głowy, co jest niebezpieczne. Praktycznym rozwiązaniem jest wybranie kapelusza z szerokim rondem. Ochroni głowę, ale również rzuci cień na twarz i kark. W dodatku słomiany kapelusz to bardzo modny dodatek dla każdej plażowiczki.

3. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Najczęściej kojarzy nam się z ładnym dodatkiem, ale okulary latem to przede wszystkim ochrona oczu. Skoro chronimy ciało i głowę, to nie powinnyśmy zapominać także o nich. Aby okulary realnie nie przepuszczały promieni UV, nie wystarczy, że będą przyciemnione – muszą mieć specjalne filtry.

4. Pij dużo wody

Jeśli opalasz się cały dzień na plaży, niezmiernie ważne jest nawodnienie ciała. W gorące dni jest to nasz obowiązek, ponieważ łatwo się odwodnić. Mamy zwiększoną temperaturę ciała, pocimy się więcej, dlatego musimy nieustannie uzupełniać płyny. Na plażę zabierz ze sobą dużą butelkę wody, a najlepiej dwie.

5. Rób przerwy

Nie wystawiaj się na słońce na cały dzień bez chwili wytchnienia. Podczas opalania nie jesteśmy zazwyczaj w stanie określić, czy już doszło do poparzenia czy jeszcze nie, dlatego warto co jakiś czas robić sobie przerwy. Regularnie schładzaj się i sprawdzaj stan skóry. Spędzając cały dzień na plaży, powinnyśmy mieć pewność, że w razie czego możemy schować się w cieniu.

Zdj. główne: Armin Rimoldi/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przygotowanie do Wizyty u Ortodonty: Wszystko, co Powinieneś Wiedzieć
Przygotowanie do Wizyty u Ortodonty: Wszystko, co Powinieneś Wiedzieć
Wizyta u ortodonty to ważny krok w dbaniu o zdrowie jamy ustnej i estetykę uśmiechu. Niezależnie od wieku warto wiedzieć, jak się do niej przygotować, kiedy ją zaleca się odwiedzić i co można spodziewać się podczas pierwszego spotkania z ortodontą. 
Jak szybko schudnąć z brzucha? Poznaj sprawdzone sposoby
Jak szybko schudnąć z brzucha? Poznaj sprawdzone sposoby
Chcesz poprawić wygląd swojego brzucha? Przeczytaj, jakie rzeczy Ci w tym pomogą.
Zabiegi pielęgnacyjne na włosy – jak zadbać o swoje włosy w salonie?
Zabiegi pielęgnacyjne na włosy – jak zadbać o swoje włosy w salonie?
Włosy są ważnym elementem naszej prezencji i wpływają na nasze samopoczucie. Jednakże nie każdy wie, jak dbać o nie w odpowiedni sposób. W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z zabiegów pielęgnacyjnych w salonach fryzjerskich, które pozwalają na utrzymanie włosów w dobrej kondycji i poprawienie ich wyglądu
Ostatnie wpisy