Wrażliwa cera wymaga kompleksowej i regularnej pielęgnacji. Powinno się rozważnie dobierać kosmetyki, zwłaszcza ze względu na typ skóry.
Skóra wrażliwa to prawdziwe wyzwanie w kwestii pielęgnacji. Dlaczego? Ponieważ ma tendencję do pojawiania się na niej wszelkich podrażnień, zaczerwienień, jeśli jest tłusta to także do trądzikowych krostek. Dlatego należy szczególnie o nią dbać, zwracać uwagę na dobór kosmetyków, bo one też mogą przyczynić się do pogorszenia jej stanu. Jak więc kompleksowo zadbać o cerę wrażliwą? Podpowiadamy!
Stosowanie nadmiaru kosmetyków niestety nie wyjdzie nam na dobre. Szczególnie w przypadku cery ze skłonnością do podrażnień. Wiele kremów np. zatyka pory czy zwiększ produkcję sebum, czyli łoju skórnego – to szczególnie przy cerze tłustej, trądzikowej. Dlatego nie warto sugerować się reklamami, które zachęcają do kupna jakiegoś produktu, a potem stawać się królikiem doświadczalnym i przekonywać się na własnej skórze, że ten krem czy serum jednak wcale nie pomogły.
Najważniejsze jest określenie typu swojej skóry i postawienie na skrupulatną jej pielęgnację, a zanim kupi się dany kosmetyk, to warto przeczytać jego skład, zobaczyć czy nie ma w nim substancji, które mogą nas uczulić. Takie informacje powinny być zamieszczone na opakowaniu, w szczególności na dobrych jakościowo produktach.
Zanim przejdziemy do sposobu, w jaki powinno się dbać o cerę wrażliwą, warto postawić sobie pytanie czego taki typ nie lubi. Na przykład zmiany pogody i silny wiatr bardzo podrażniają skórę twarzy i rąk, także kontakt z detergentami jest niewskazany. Również niektóre pokarmy, które uczulają, a efekty alergii widać od razu na twarzy i ciele np. w postaci czerwonych plam.
Ochrona, nawilżenie i odżywienie – to trzy główne zasady w pielęgnacji cery wrażliwej.
Zacznijmy od ochrony. Powinniśmy ją oczywiście dostosować do warunków, zwłaszcza tych atmosferycznych, w jakich się aktualnie znajdujemy. Innego kremu ochronnego użyjemy w środku lata, a innego, gdy jest kilkustopniowy mróz. Ważne jest jednak to, by te kosmetyki zawierały w swoim składzie kwasy tłuszczowe, wodę termalną, witaminę E, pantenol, a także wyciągi z ziół, na przykład rumianku.
Nasza wrażliwa skóra powinna być także dobrze nawilżona, najpierw naturalnie od środka. Dlatego powinno się pić minimum 2 litry wody dziennie. W tym na czczo można wypić szklankę ciepłej wody z cytryną i miodem – taka mikstura dobrze wpłynie na trawienie, oczyszczając już z rana organizm z toksyn, które powodują „wyrzucanie” na zewnątrz wszelkich alergii skórnych.
Nawilżając naszą wrażliwą cerę kosmetykami, musimy pamiętać o tym, że kremy używane zimą powinny mieć tłustą konsystencję, ponieważ tworzą wówczas na skórze dodatkową warstwę ochronną, a latem należy smarować się kremami z filtrami przeciwsłonecznymi.
Jeśli wiemy, że skóra ma skłonność do podrażnień, to wpierw warto wykonać próbę uczuleniową. Próbką kremu smarujemy się za uchem lub na przedramieniu, a gdy po kilku minutach nie pojawi się zaczerwienienie ani wysypka, to znak, że śmiało możemy użyć danego kosmetyku. W przypadku mycia cery wrażliwej warto zrezygnować z mydła, ponieważ ma ono wysokie ph i może wywołać na skórze efekt odwrotny do zamierzonego, a więc w konsekwencji ją jeszcze bardziej uczulić.
Po trzecie, ważną kwestią w pielęgnacji skóry wrażliwej jest odpowiednie jej odżywienie. W tej kwestii pomaga regularne wykonywanie peelingu, a po nim nakładanie na twarz maseczki, której zadaniem będzie złagodzenie powstałego na skutek złuszczania martwego naskórka rumienia i wzmocnienie. Można kupić w aptece czy drogerii gotowe maseczki, przeznaczone do wybranego typu cery wrażliwej, ale można też zrobić niektóre mikstury w domu, np. z olejem, miodem i śmietaną.
Zdj. główne: engin akyurt/unsplash.com