Reklama

Elementy odzieży ochronnej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odzież ochronna to bardzo istotne wyposażenie pracownika w wielu miejscach pracy. Jest to także jeden z ważniejszych wymogów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Gdzie i kiedy dokładnie potrzebna jest odzież ochronna? Jakie elementy odzieży ochronnej możemy wyróżnić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest odzież ochronna?

Warto zacząć od tego, czym tak dokładnie jest odzież ochronna. Według definicji jest to specjalny typ ubrania, którego zadaniem jest ochrona pracownika przed szkodliwymi czynnikami wynikającymi z miejsca oraz rodzaju wykonywanej pracy. Dzięki takiej ochronie pracownik jest w pełni zabezpieczony przed niebezpieczeństwami termicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi lub biologicznymi. Jakie elementy odzieży ochronnej są najczęściej spotykane? 

  • podstawowe elementy garderoby takie jak spodnie, kombinezony czy kurtki wykonane ze specjalnych materiałów,
  • specjalistyczne buty,
  • akcesoria takie jak rękawice, kaski, gogle, maski oraz wiele innych

Jeżeli szukasz odzieży ochronnej dla swoich pracowników, to koniecznie sprawdź stronę https://rcmedical.pl/

Kiedy potrzebna jest odzież ochronna?

Kiedy i w jakich konkretnie miejscach obowiązuje obowiązek noszenia odzieży ochronnej? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zdrowie, a nawet życie pracownika może być narażone ze względów na rodzaj wykonywanej pracy.  Do takich miejsc zaliczamy między innymi hale produkcyjne, laboratoria, placówki medyczne, chłodnie, kopalnie oraz wszystkie inne miejsca, w których panują bardzo trudne warunki pracy. 

Odzież ochronna a odzież robocza

Odzież ochronna często jest mylona z odzieżą roboczą. Warto więc mieć na uwadze, że nie są to synonimy. Należy pamiętać, że głównym zadaniem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracowników wystawionych na różne szkodliwe czynniki. Musi więc ona spełniać konkretne kryteria i wymagania zapisane w przepisach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. 

Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku odzieży roboczej. Jej głównym zadaniem jest bowiem ochrona prywatnych ubrań pracowników przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Wykorzystuje się ją również w sytuacjach, gdy wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy po prostu tego wymagają. Do odzieży roboczej zaliczamy między innymi ubrania, obuwie oraz różnego rodzaju akcesoria. 

Fot.: Vladimir Fedotov/unsplash.com

O AUTORZE
Studentka komunikacji wizerunkowej i była modelka. Z kariery na wybiegu zrezygnowała na rzecz pisania, ale moda wciąż pozostała jej pasją. Od lat fanka Carrie Bradshaw i ekstrawaganckich stylizacji.
Aleksandra Michaliszyn
Powiązane posty
Reklama

Depilacja laserowa dla kobiet i mężczyzn

Depilacja laserowa gwarantuje możliwość uzyskania idealnie gładkiej skóry, której nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami depilacyjnymi. W jaki sposób się to dzieje?
Czytaj więcej
Reklama

Jak w przypadku nagłej choroby skontaktować się z lekarzem?

Dopadło Cię przeziębienie, a na wizytę w przychodni musiałbyś długo czekać? Skorzystaj z teleporady!
Czytaj więcej
Reklama

Ferie zimowe - jak się ubrać na taki wyjazd?

Ubrania zimowe to konieczność, gdy temperatury spadają do niepokojącego poziomu. Z reguły ferie zimowe bywają zimne oraz mroźne. Jeśli planujemy spędzać wiele czasu na zewnątrz, musimy wyposażyć się w odpowiednie ubrania. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *