Elementy odzieży ochronnej
Inne

Elementy odzieży ochronnej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odzież ochronna to bardzo istotne wyposażenie pracownika w wielu miejscach pracy. Jest to także jeden z ważniejszych wymogów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Gdzie i kiedy dokładnie potrzebna jest odzież ochronna? Jakie elementy odzieży ochronnej możemy wyróżnić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest odzież ochronna?

Warto zacząć od tego, czym tak dokładnie jest odzież ochronna. Według definicji jest to specjalny typ ubrania, którego zadaniem jest ochrona pracownika przed szkodliwymi czynnikami wynikającymi z miejsca oraz rodzaju wykonywanej pracy. Dzięki takiej ochronie pracownik jest w pełni zabezpieczony przed niebezpieczeństwami termicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi lub biologicznymi. Jakie elementy odzieży ochronnej są najczęściej spotykane? 

  • podstawowe elementy garderoby takie jak spodnie, kombinezony czy kurtki wykonane ze specjalnych materiałów,
  • specjalistyczne buty,
  • akcesoria takie jak rękawice, kaski, gogle, maski oraz wiele innych

Jeżeli szukasz odzieży ochronnej dla swoich pracowników, to koniecznie sprawdź stronę https://rcmedical.pl/

Kiedy potrzebna jest odzież ochronna?

Kiedy i w jakich konkretnie miejscach obowiązuje obowiązek noszenia odzieży ochronnej? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zdrowie, a nawet życie pracownika może być narażone ze względów na rodzaj wykonywanej pracy.  Do takich miejsc zaliczamy między innymi hale produkcyjne, laboratoria, placówki medyczne, chłodnie, kopalnie oraz wszystkie inne miejsca, w których panują bardzo trudne warunki pracy. 

Odzież ochronna a odzież robocza

Odzież ochronna często jest mylona z odzieżą roboczą. Warto więc mieć na uwadze, że nie są to synonimy. Należy pamiętać, że głównym zadaniem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracowników wystawionych na różne szkodliwe czynniki. Musi więc ona spełniać konkretne kryteria i wymagania zapisane w przepisach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. 

Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku odzieży roboczej. Jej głównym zadaniem jest bowiem ochrona prywatnych ubrań pracowników przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Wykorzystuje się ją również w sytuacjach, gdy wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy po prostu tego wymagają. Do odzieży roboczej zaliczamy między innymi ubrania, obuwie oraz różnego rodzaju akcesoria. 

Fot.: Vladimir Fedotov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aplikacja Clubhouse – wirtualne dyskusje w elitarnym gronie
Aplikacja Clubhouse – wirtualne dyskusje w elitarnym gronie
Chcesz dołączyć do elitarnego grona dyskutującego za pośrednictwem aplikacji Clubhouse? To nie takie proste!
Jak dobrze dobrać sneakersy do stylu streetwear?
Jak dobrze dobrać sneakersy do stylu streetwear?
Od pary cool sneakerów zależy Twój cały outfit. Dowiedz się jak dobrze dobrać ten element do stylu streetwear i zaskocz wszystkich swoim wyglądem.
Zachwycająca kolekcja polskiej marki MAKO na sezon jesień/zima 2020!
Zachwycająca kolekcja polskiej marki MAKO na sezon jesień/zima 2020!
Minimalizm, elegancja i ponadczasowość. MAKO znów zachwyca!
Ostatnie wpisy