Inne

Elementy odzieży ochronnej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odzież ochronna to bardzo istotne wyposażenie pracownika w wielu miejscach pracy. Jest to także jeden z ważniejszych wymogów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Gdzie i kiedy dokładnie potrzebna jest odzież ochronna? Jakie elementy odzieży ochronnej możemy wyróżnić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Czym jest odzież ochronna?

Warto zacząć od tego, czym tak dokładnie jest odzież ochronna. Według definicji jest to specjalny typ ubrania, którego zadaniem jest ochrona pracownika przed szkodliwymi czynnikami wynikającymi z miejsca oraz rodzaju wykonywanej pracy. Dzięki takiej ochronie pracownik jest w pełni zabezpieczony przed niebezpieczeństwami termicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi lub biologicznymi. Jakie elementy odzieży ochronnej są najczęściej spotykane? 

  • podstawowe elementy garderoby takie jak spodnie, kombinezony czy kurtki wykonane ze specjalnych materiałów,
  • specjalistyczne buty,
  • akcesoria takie jak rękawice, kaski, gogle, maski oraz wiele innych

Jeżeli szukasz odzieży ochronnej dla swoich pracowników, to koniecznie sprawdź stronę https://rcmedical.pl/

Kiedy potrzebna jest odzież ochronna?

Kiedy i w jakich konkretnie miejscach obowiązuje obowiązek noszenia odzieży ochronnej? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zdrowie, a nawet życie pracownika może być narażone ze względów na rodzaj wykonywanej pracy.  Do takich miejsc zaliczamy między innymi hale produkcyjne, laboratoria, placówki medyczne, chłodnie, kopalnie oraz wszystkie inne miejsca, w których panują bardzo trudne warunki pracy. 

Odzież ochronna a odzież robocza

Odzież ochronna często jest mylona z odzieżą roboczą. Warto więc mieć na uwadze, że nie są to synonimy. Należy pamiętać, że głównym zadaniem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracowników wystawionych na różne szkodliwe czynniki. Musi więc ona spełniać konkretne kryteria i wymagania zapisane w przepisach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. 

Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku odzieży roboczej. Jej głównym zadaniem jest bowiem ochrona prywatnych ubrań pracowników przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Wykorzystuje się ją również w sytuacjach, gdy wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy po prostu tego wymagają. Do odzieży roboczej zaliczamy między innymi ubrania, obuwie oraz różnego rodzaju akcesoria. 

Fot.: Vladimir Fedotov/unsplash.com

O AUTORZE
Studentka komunikacji wizerunkowej i była modelka. Z kariery na wybiegu zrezygnowała na rzecz pisania, ale moda wciąż pozostała jej pasją. Od lat fanka Carrie Bradshaw i ekstrawaganckich stylizacji.
Inne

Wybór elektrod EKG - co warto wiedzieć?

Wybierz najlepsze elektrody EKG dla Twojego gabinetu medycznego, poznaj różnice między modelami oraz dowiedz się, jakie kryteria biorą pod uwagę profesjonaliści.
Czytaj więcej
Inne

Korzyści korzystania z usług lekarza rodzinnego w nowoczesnej opiece medycznej

Dowiedz się, jak lekarz rodzinny może odgrywać kluczową rolę we współczesnej opiece zdrowotnej. Poznaj korzyści korzystania z odwiedzin regularnej opieki zdrowotnej na rzecz lepszego zarządzania swoim zdrowiem.
Czytaj więcej
Inne

Jak wybrać odpowiednie zabawki i akcesoria dla rozwoju dziecka: poradnik dla rodziców

Odkryj praktyczny poradnik dla rodziców jak wybrać odpowiednie zabawki i akcesoria wspierające rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny Twojego dziecka. Wykorzystaj sprawdzone wskazówki, aby podjąć najlepszą decyzję.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *