LifestyleWybór redaktora

Zamów i Odbierz – aplikacja w służbie gastronomii!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gastronomia jest jedną z branż, które najbardziej cierpią z powodu pandemii. Nie pomagają jej również pośrednicy, tacy jak Pyszne.pl czy Uber Eats, którzy oferując jedzenie na wynos pobierają duże marże. Nic więc dziś dziwnego, że dziś obserwujemy stopniowe znikanie lokali z kulinarnej mapy Polski.

Stopniowe znikanie lokali to efekt pandemii, braku realnej pomocy ze strony rządu, a także działań pośredników, którzy, choć mieli być ostatnią nadzieją na przetrwanie branży gastronomicznej, wbili jej gwóźdź do trumny. Jeśli chodzi o tych ostatnich, stosują horrendalnie wysokie marże, które sięgają nawet 30% zarobku restauracji. Gdy lokale działały normalnie, a Pyszne.pl czy Uber Eats stanowili dodatek do codziennego utargu nie było problemu. Jednak  w przypadku codziennych zamówień przez kosztownych pośredników, ich prowizje stają się dla restauratorów poważnym wydatkiem.

Dramatyczna sytuacja sprawiła, że restauratorzy zaczęli szukać sposobów na ograniczenie kosztów dostaw. Sami zainteresowani stworzyli aplikację Zamów i Odbierz. Jak mówi Maciek, jeden z twórców, ZIO to uczciwa alternatywa dla dotychczasowych pośredników, która nie ma ukrytych kosztów. Co więcej, ma to być platforma „od ludzi dla ludzi”.

Nie ma u nas niesprawiedliwych sytuacji, gdzie wielka sieciówka ma lepsze warunki, a mniejsze biznesy nie mogą z nią konkurować. Warunki są na tyle atrakcyjne, że trudno robić komuś jeszcze jakieś ustępstwa – wyjaśnia pomysłodawca.

Dodaje również:

Nasza prowizja ma głównie za zadanie utrzymanie systemu i promocję. W rozmowach z restauratorami wszyscy rozumieją to i odbierają nasze marże jako bardzo atrakcyjne i uczciwe. Chcemy pozycjonować się jako prawdziwa alternatywa, a nie konkurencja dla scentralizowanych aplikacji food delivery. Alternatywa, ponieważ u podstaw jesteśmy zupełnie inni niż pozostałe platformy food delivery.

Atrakcyjna jest również forma rozliczeń. Do tej pory pośrednicy pobierali płatność, a następnie przekazywali je restauracjom. W aplikacji to lokale mogą podpisać umowę z bramką płatniczą, dzięki czemu pieniądze szybko trafiają na konto właścicieli. Co więcej, restauracja na bieżąco może moderować swoje menu, godziny otwarcia czy ceny poszczególnych produktów.

Warto dodać, że ZIO chce wspierać lokalne firmy kurierskie, dlatego w aplikacji możesz znaleźć dostawców nie tylko z miasta, ale i dzielnicy.

O AUTORZE
Copywriterka z pasją i wyczuciem stylu. Na co dzień dostarcza czytelnikom garść inspiracji związanych z aranżacją wnętrz oraz newsy ze świata mody. Prywatnie miłośniczka kotów rasy sfinks, dobrych seriali na Netflixie i tajskiej kuchni. Oszczędności wydaje na podróże, dobrą kawę i pomidorki koktajlowe. Ceni minimalizm, bo nie lubi sprzątać.
Joanna Kowalczyk
Powiązane posty
Lifestyle

Gwiazdy znikają z mediów społecznościowych. Dlaczego social media zaczynają nas męczyć?

Zastanawiasz się, czemu Twoja ulubiona gwiazda nagle zniknęła z social mediów. Sprawdź, dlaczego wracamy do realnego życia!
Czytaj więcej
Lifestyle

Platforma ArtHub - nowy projekt, który wspiera sztukę

ArtHub to projekt stworzony przez Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich, który jest poświęcony różnym aspektom kultury.
Czytaj więcej
LifestyleWybór redaktora

Co robić latem w mieście?

Lato w mieście? Nie ma nudy! Sprawdź nasze pomysły na ciekawe spędzenie czasu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *