Pielęgnacja

Krem z filtrem SPF – zobacz, dlaczego powinnaś zacząć go używać nie tylko latem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Krem z filtrem to kosmetyk, który chroni skórę przed negatywnym działaniem promieni UV. Dobrze dopasowany skutecznie ochroni ją zarówno przed oparzeniami słonecznymi, jak i przedwczesnym starzeniem się skóry. Czym kierować się przy jego wyborze?

Rodzaje promieniowania słonecznego

Warto zdać sobie sprawę, że promieniowanie słoneczne dociera do ziemi przez okrągły rok, z różnym natężeniem. Promieniowanie UVC jest w całości pochłaniane przez atmosferę ziemską. Wiązki promieniowania UVB są z kolei zatrzymywane częściowo w warstwie ozonowej, która przepuszcza około 3% promieniowania UVB docierającego do powierzchni ziemi. Na skutek tego, aż 97% promieniowania UVA dociera na naszą planetę. To właśnie przed nim należy chronić skórę.  

Kiedy używać kremów z filtrem?

Nasza skóra jest narażona nie tylko na działanie promieni ultrafioletowych generowanych przez słońce. Wymaga ona pełnej ochrony przez cały rok pod postacią kremu z filtrem. Niektóre powierzchnie nie są w stanie w 100% pochłaniać promieniowania słonecznego. Zamiast tego, odbijają je. Do kategorii tej zalicza się między innymi śnieg. Jest on biały, więc pochłania wiązki światła w jedynie niewielkim stopniu. Śnieg odbija około 95% promieni ultrafioletowych, piasek – 25%, a trawa – 5%. Dobrze dopasowany krem z filtrem odbija promienie UVA oraz UVB podrażniające naszą skórę. Z zadaniem tym najlepiej radzą sobie produkty zawierające w składzie dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Odrębną kategorią produktów są chemiczne kremy z filtrem. W ich przypadku ochrona polega na tym, że promienie słoneczne są nie tylko pochłaniane, lecz również przekształcane w ciepło. Na sklepowych półkach znaleźć można kremy z filtrem, które są połączeniem kremu mineralnego oraz chemicznego. Posiadaczki skóry naczynkowej oraz wrażliwej powinny zrezygnować ze stosowania chemicznych kremów z filtrem. Związane jest to z tym, że produkty tego typu mogą mieć właściwości drażniące. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą kremy mineralne zawierające substancje o właściwościach nawilżających.

SPF – co to takiego?

Skrót SPF (z angielskiego Sun Protection Factor) odnosi się do wartości liczbowej filtra przeciwsłonecznego, który odnosi się do zdolności ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.  Mówi ona o tym, ile razy dłużej skóra może zostać wystawiona na działanie słońca bez obaw o poparzenie. Brak skutecznych filtrów może skutkować poparzeniem słonecznym już po upływie około 20 minut. Krem z filtrem SPF 15 jest w stanie skutecznie wydłużyć czas bezpiecznej ekspozycji na słońce 15 razy, SPF 30 – 30 razy, a SPF 50 – 50 razy. By kremy tego typu były skuteczne, należy zaaplikować odpowiednią ich ilość i pamiętać o systematycznej aplikacji co 2-3 godziny. Związane jest to z tym, że na skutek kontaktu z wodą lub wysiłku fizycznego dochodzi do ścierania filtrów fizycznych i utleniania chemicznych. Co ważne, SPF odnosi się do stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Co za tym idzie – nawet bardzo wysoki filtr przeciwsłoneczny może nie być w stanie skutecznie zabezpieczać przed promieniowaniem UVA.

Zdjęcie główne: Lina VerovayaHire/unsplash.com

O AUTORZE
Copywriter z ponad 7-letnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wolontariuszka Foodsharing Kraków. Miłośniczka muzyki techno, kulinariów i podróży.
Beauty zonePielęgnacja

Hydrolat - co to jest i jak stosować?

Warto dowiedzieć się, czym właściwie są hydrolaty i jak najlepiej korzystać z ich właściwości.
Czytaj więcej
Beauty zonePielęgnacja

Kosmetyki konopne – wykorzystaj moc natury dla piękna Twojej skóry

Odkryj moc konopi dla zdrowia i piękna swojej skóry – kosmetyki konopne to naturalny wybór dla Ciebie!
Czytaj więcej
Beauty zonePielęgnacja

Krem rozświetlający: Odkryj tajemnicę promiennej skóry

Odkryj tajemnicę promiennej skóry dzięki kremowi rozświetlającemu i ciesz się pięknym wyglądem każdego dnia!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *