Krem z filtrem SPF – zobacz, dlaczego powinnaś zacząć go używać nie tylko latem
Pielęgnacja

Krem z filtrem SPF – zobacz, dlaczego powinnaś zacząć go używać nie tylko latem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Krem z filtrem to kosmetyk, który chroni skórę przed negatywnym działaniem promieni UV. Dobrze dopasowany skutecznie ochroni ją zarówno przed oparzeniami słonecznymi, jak i przedwczesnym starzeniem się skóry. Czym kierować się przy jego wyborze?

Rodzaje promieniowania słonecznego

Warto zdać sobie sprawę, że promieniowanie słoneczne dociera do ziemi przez okrągły rok, z różnym natężeniem. Promieniowanie UVC jest w całości pochłaniane przez atmosferę ziemską. Wiązki promieniowania UVB są z kolei zatrzymywane częściowo w warstwie ozonowej, która przepuszcza około 3% promieniowania UVB docierającego do powierzchni ziemi. Na skutek tego, aż 97% promieniowania UVA dociera na naszą planetę. To właśnie przed nim należy chronić skórę.  

Kiedy używać kremów z filtrem?

Nasza skóra jest narażona nie tylko na działanie promieni ultrafioletowych generowanych przez słońce. Wymaga ona pełnej ochrony przez cały rok pod postacią kremu z filtrem. Niektóre powierzchnie nie są w stanie w 100% pochłaniać promieniowania słonecznego. Zamiast tego, odbijają je. Do kategorii tej zalicza się między innymi śnieg. Jest on biały, więc pochłania wiązki światła w jedynie niewielkim stopniu. Śnieg odbija około 95% promieni ultrafioletowych, piasek – 25%, a trawa – 5%. Dobrze dopasowany krem z filtrem odbija promienie UVA oraz UVB podrażniające naszą skórę. Z zadaniem tym najlepiej radzą sobie produkty zawierające w składzie dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Odrębną kategorią produktów są chemiczne kremy z filtrem. W ich przypadku ochrona polega na tym, że promienie słoneczne są nie tylko pochłaniane, lecz również przekształcane w ciepło. Na sklepowych półkach znaleźć można kremy z filtrem, które są połączeniem kremu mineralnego oraz chemicznego. Posiadaczki skóry naczynkowej oraz wrażliwej powinny zrezygnować ze stosowania chemicznych kremów z filtrem. Związane jest to z tym, że produkty tego typu mogą mieć właściwości drażniące. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą kremy mineralne zawierające substancje o właściwościach nawilżających.

SPF – co to takiego?

Skrót SPF (z angielskiego Sun Protection Factor) odnosi się do wartości liczbowej filtra przeciwsłonecznego, który odnosi się do zdolności ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.  Mówi ona o tym, ile razy dłużej skóra może zostać wystawiona na działanie słońca bez obaw o poparzenie. Brak skutecznych filtrów może skutkować poparzeniem słonecznym już po upływie około 20 minut. Krem z filtrem SPF 15 jest w stanie skutecznie wydłużyć czas bezpiecznej ekspozycji na słońce 15 razy, SPF 30 – 30 razy, a SPF 50 – 50 razy. By kremy tego typu były skuteczne, należy zaaplikować odpowiednią ich ilość i pamiętać o systematycznej aplikacji co 2-3 godziny. Związane jest to z tym, że na skutek kontaktu z wodą lub wysiłku fizycznego dochodzi do ścierania filtrów fizycznych i utleniania chemicznych. Co ważne, SPF odnosi się do stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Co za tym idzie – nawet bardzo wysoki filtr przeciwsłoneczny może nie być w stanie skutecznie zabezpieczać przed promieniowaniem UVA.

Zdjęcie główne: Lina VerovayaHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak gwiazdy reality show kreują trendy?
Jak gwiazdy reality show kreują trendy?
Reality show to świetna okazja do podpatrzenia wielu ciekawych stylizacji, które raczej trudno byłoby spotkać na ulicy. Występujące w nich gwiazdy, często żądne sławy, starają się przyciągnąć uwagę swoim ubiorem - i wielu osiąga swój cel. Sprawdźmy, jakimi stylizacjami mogą się inspirować ich fanki!
Korony zębowe. Czy warto się ich obawiać?
Korony zębowe. Czy warto się ich obawiać?
Korony zębowe są często stosowanym rozwiązaniem w stomatologii, mającym na celu przywrócenie funkcji i estetyki zębom. Warto zrozumieć, czym są korony zębowe, jakie są ich rodzaje, oraz kiedy są wskazane i przeciwwskazane. 
Poczuj na nowo magię Świąt z The Body Shop!
Poczuj na nowo magię Świąt z The Body Shop!
Brakuje ci pomysłu na świąteczny prezent? Sprawdź wyjątkową ofertę kosmetyków pielęgnacyjnych od The Body Shop!
Ostatnie wpisy