Pielęgnacja

Krem z filtrem SPF – zobacz, dlaczego powinnaś zacząć go używać nie tylko latem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Krem z filtrem to kosmetyk, który chroni skórę przed negatywnym działaniem promieni UV. Dobrze dopasowany skutecznie ochroni ją zarówno przed oparzeniami słonecznymi, jak i przedwczesnym starzeniem się skóry. Czym kierować się przy jego wyborze?

Rodzaje promieniowania słonecznego

Warto zdać sobie sprawę, że promieniowanie słoneczne dociera do ziemi przez okrągły rok, z różnym natężeniem. Promieniowanie UVC jest w całości pochłaniane przez atmosferę ziemską. Wiązki promieniowania UVB są z kolei zatrzymywane częściowo w warstwie ozonowej, która przepuszcza około 3% promieniowania UVB docierającego do powierzchni ziemi. Na skutek tego, aż 97% promieniowania UVA dociera na naszą planetę. To właśnie przed nim należy chronić skórę.  

Kiedy używać kremów z filtrem?

Nasza skóra jest narażona nie tylko na działanie promieni ultrafioletowych generowanych przez słońce. Wymaga ona pełnej ochrony przez cały rok pod postacią kremu z filtrem. Niektóre powierzchnie nie są w stanie w 100% pochłaniać promieniowania słonecznego. Zamiast tego, odbijają je. Do kategorii tej zalicza się między innymi śnieg. Jest on biały, więc pochłania wiązki światła w jedynie niewielkim stopniu. Śnieg odbija około 95% promieni ultrafioletowych, piasek – 25%, a trawa – 5%. Dobrze dopasowany krem z filtrem odbija promienie UVA oraz UVB podrażniające naszą skórę. Z zadaniem tym najlepiej radzą sobie produkty zawierające w składzie dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Odrębną kategorią produktów są chemiczne kremy z filtrem. W ich przypadku ochrona polega na tym, że promienie słoneczne są nie tylko pochłaniane, lecz również przekształcane w ciepło. Na sklepowych półkach znaleźć można kremy z filtrem, które są połączeniem kremu mineralnego oraz chemicznego. Posiadaczki skóry naczynkowej oraz wrażliwej powinny zrezygnować ze stosowania chemicznych kremów z filtrem. Związane jest to z tym, że produkty tego typu mogą mieć właściwości drażniące. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą kremy mineralne zawierające substancje o właściwościach nawilżających.

SPF – co to takiego?

Skrót SPF (z angielskiego Sun Protection Factor) odnosi się do wartości liczbowej filtra przeciwsłonecznego, który odnosi się do zdolności ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.  Mówi ona o tym, ile razy dłużej skóra może zostać wystawiona na działanie słońca bez obaw o poparzenie. Brak skutecznych filtrów może skutkować poparzeniem słonecznym już po upływie około 20 minut. Krem z filtrem SPF 15 jest w stanie skutecznie wydłużyć czas bezpiecznej ekspozycji na słońce 15 razy, SPF 30 – 30 razy, a SPF 50 – 50 razy. By kremy tego typu były skuteczne, należy zaaplikować odpowiednią ich ilość i pamiętać o systematycznej aplikacji co 2-3 godziny. Związane jest to z tym, że na skutek kontaktu z wodą lub wysiłku fizycznego dochodzi do ścierania filtrów fizycznych i utleniania chemicznych. Co ważne, SPF odnosi się do stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Co za tym idzie – nawet bardzo wysoki filtr przeciwsłoneczny może nie być w stanie skutecznie zabezpieczać przed promieniowaniem UVA.

Zdjęcie główne: Lina VerovayaHire/unsplash.com

O AUTORZE
Copywriter z ponad 7-letnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wolontariuszka Foodsharing Kraków. Miłośniczka muzyki techno, kulinariów i podróży.
Justyna Zajdel
Powiązane posty
Pielęgnacja

Skuteczne sposoby na zachowanie wakacyjnej opalenizny na dłużej

Chcesz zatrzymać lato na swojej skórze jak najdłużej? Stosuj się do naszych rad, a z pewnością Ci się to uda!
Czytaj więcej
Beauty zonePielęgnacja

Jak mieć mocne i zdrowe paznokcie?

Chcesz zapuścić długie i mocne paznokcie? Zobacz, jak o nie dbać, by osiągnąć wymarzony cel.
Czytaj więcej
Beauty zonePielęgnacja

6 kosmetyków, które warto mieć w kosmetyczce

Jest kilka kosmetyków do makijażu lub pielęgnacji, które warto mieć zawsze pod ręką. Dlatego też tak przydatne są podręczne kosmetyczki, które możesz wrzucić do torebki na każdą okazję. Podpowiadamy, jakie kosmetyki powinny się w niej znaleźć.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *