Artykuł sponsorowany
W przypadku nagłego przeziębienia nie musimy czekać na tradycyjną wizytę w przychodni. O wiele wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji lekarskiej w formie zdalnie. Jakie są zalety takiej teleporady? Sprawdzamy.
Dzięki nowym technologiom możemy skorzystać z porady lekarskiej bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem, gdy nagle zachorujemy. Wizyta lekarska przeprowadzana w formie telefonicznej bądź online różni się od zwykłej konsultacji jedynie tym, że lekarz znajduje się w innym miejscu niż pacjent. Korzystając z telefonu, komputera z dostępem do internetu, aplikacji umożliwiających połączenie wideo czy czatu, lekarz może zdiagnozować problem i w zależności od potrzeb pacjenta wystawić receptę, zwolnienie albo skierowanie na badania.
Teleporada lekarska, czyli konsultacja przeprowadzana w trybie zdalnym, ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wygodna, ponieważ nie wymaga przemieszczania się z miejsca zamieszkania do placówki medycznej. Z tego względu jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku, schorowanych czy niepełnosprawnych.
E-konsultacje wiążą się także z zaoszczędzeniem czasu, ponieważ taką wizytę zarezerwujemy w ciągu kilku minut, bez konieczności oczekiwania na połączenie z placówką bądź stania w kolejce. Na teleporadę zazwyczaj umówimy się samodzielnie, korzystając z internetowych formularzy. Wystarczy, że wybierzemy dogodny dla siebie termin i sposób przeprowadzenia wizyty (rozmowa telefoniczna, czat czy połączenie wideo itd.). Czasami konieczne może być także uiszczenie odpowiedniej kwoty, jeśli korzystamy z prywatnych abonamentów medycznych lub serwisów medycznych stworzonych z myślą o telekonsultacjach. Jednym z takich systemów, specjalizujących się w wizytach online, jest Receptomat.pl.
Kolejną zaletą teleporad jest bezpieczeństwo. Decydując się na konsultację w formie zdalnej, mamy pewność, że unikniemy kontaktu z innymi chorymi i ochronimy się przed zakażeniem. Poza tym wizyty online wyróżniają się większą elastycznością, ponieważ to pacjent decyduje, w jakim terminie ma ona się odbyć.
Telemedycyna może być dobrą alternatywą właściwie dla każdego pacjenta. Sprawdza się w przypadku osób, które nie mieszkają w pobliżu placówek medycznych bądź mają problemy z poruszaniem się. To również wygodna opcja dla pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia, które wymagają regularnego przyjmowania leków (co wiąże się z częstym odnawianiem recept).
Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com