Gdzie inwestować swoje oszczędności na emeryturę?
Lifestyle

Gdzie inwestować swoje oszczędności na emeryturę?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stare powiedzenie głosi, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – podatki i śmierć. Powiedzenie jest błyskotliwe, ale dzisiaj w Polsce tylko częściowo prawdziwe. Trzeba bowiem do niego dodać jeszcze jeden element: emerytura. I chociaż ostatnio świadczenia emerytalne i ich kwota stają pod dużym znakiem zapytania, to warto już teraz pomyśleć nad dodatkowym zabezpieczeniem finansowym na czas przejścia w wiek emerytalny. 

Według opublikowanego w ubiegłym roku przez Instytut Emerytalny –  niezależnego think tanku grupującego ekspertów zajmujących się systemami emerytalnymi – wysokość emerytury w stosunku do ostatniej pensji będzie w najbliższych dziesięcioleciach spadać. I to spadać gwałtownie. Szacunki Instytutu mówią, że w 2030 roku tzw. stopa zastąpienia, czyli wysokość średniej emerytury w relacji do przeciętnej płacy wyniesie tylko 48%. Krótko mówiąc – statystyczny emeryt będzie dostawał zaledwie połowę przeciętnie wypłacanej w Polsce pensji.

To jednak i tak założenie optymistyczne, bo później stopa zastąpienia będzie spadała jeszcze niżej. W 2040 roku wyniesie ona niespełna 38%, w 2050 roku 29%, a w 2060 roku zaledwie 25%. Tragedia? Może być nawet gorzej, bo w ostatnich latach nieustannie jesteśmy mamieni obietnicami wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, a przecież im krócej pracujemy, tym krótszy jest czas odkładania na emeryturę i w efekcie tym niższa jest wysokość ZUS-owskiego świadczenia.

Korzyści dla IKE i IKZE

Remedium na tę sytuację jest samodzielne gromadzenie pieniędzy na emeryturę. Najprostszym sposobem jest tu odkładanie na lokacie w banku, ale są instrumenty znacznie skuteczniejsze, a przy tym dające nam korzyści już obecnie. Pierwszym z nich jest Indywidualne Konto Emerytalne, a drugim Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Wybór między nimi nie jest prosty, bo oba dają naprawdę duże korzyści zarówno w przyszłości, jak i obecnie. Najlepiej więc mieć oba, ale jeśli już musimy dokonać wyboru, to decyzja zależy przede wszystkim od sytuacji finansowej osoby zamierzającej oszczędzać na emeryturę. Jeśli dzisiaj zarabia ona dużo i w związku z tym jest zmuszona płacić wysokie zaliczki na podatek dochodowy, to lepszym wyjściem jest założenie sobie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Wpłaty na IKE można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania już za bieżący rok podatkowy. Dotyczy to zarówno osób fizycznych zatrudnionych na etacie, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadzie samozatrudnienia. Tego przywileju nie daje niestety Indywidualne Konto Emerytalne.

Wcześniejsza wypłata

Za to posiadacze IKE mają inny przywilej – wypłacając zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym pieniądze są oni zwolnieni z płacenia tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Posiadacze IKZE też cieszą się w tym względzie pewnymi przywilejami, ale jednak mniejszymi – ich podatek został ograniczony z 19% do 10%.

Kolejnym istotnym przywilejem posiadaczy Indywidualnego Konta Emerytalnego jest możliwość wcześniejszego skorzystania ze zgromadzonych środków. Pieniądze z tego konta możemy wypłacić już po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia lub po nabyciu praw emerytalnych i ukończeniu pięćdziesiątego piątego roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku wpłaty musiały być dokonane przynajmniej w pięciu kolejnych latach kalendarzowych lub ponad połowa wartości wpłat musiała być dokonana nie później niż pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.

Dla posiadaczy Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego granica wieku jest wyższa o pięć lat, co oznacza, że pieniądze mogą do nas trafić po ukończeniu sześćdziesiątego piątego roku życia przy dokonywaniu wpłat na konto przynajmniej w pięciu latach kalendarzowych.

Zgromadzone pieniądze są dziedziczne

Warto jeszcze dodać, że pieniądze zgromadzone zarówno w IKE, jak i IKZE są dziedziczne i nie podlegają ani podatkowi od spadków, ani od darowizn.

Istotna jest też różnica w maksymalnym rocznym limicie wpłat. W 2023 roku w wypadku IKZE wynosi on 8 322 zł dla osób fizycznych i 12 483 zł dla prowadzących działalność gospodarczą na zasadzie samozatrudnienia. Dla posiadaczy IKE tegoroczny limit wpłat to 20 805 zł.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Louis Vuitton zakupił najstarszy diament na świecie!
Louis Vuitton zakupił najstarszy diament na świecie!
Diament liczący niemal dwa miliardy lat w posiadaniu Louis Vuitton!
Dlaczego należy pamiętać o regularnej cytologii?
Dlaczego należy pamiętać o regularnej cytologii?
W tym artykule omówimy, dlaczego warto pamiętać o regularnym wykonywaniu cytologii, jakie są korzyści z tego wynikające oraz kiedy i jak często należy poddawać się temu badaniu.
Booster – czym jest i jakie ma właściwości?
Booster – czym jest i jakie ma właściwości?
Bostery to kosmetyki przyszłości czy chwyt reklamowy?
Ostatnie wpisy