Dokąd będziemy chcieli się wybrać w 2021 roku?
Podróże

Dokąd będziemy chcieli się wybrać w 2021 roku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia koronawirusa znacząco ograniczyła możliwości zagranicznych podróży. Nie oznacza to jednak, że są one niemożliwe. W dzisiejszym wpisie prezentujemy zestawienie krajów, do których można wybrać się na wakacje mimo aktualnej sytuacji epidemiologicznej. 

Wakacje w dobie koronawirusa

Koronawirus każdemu z nas pokrzyżował podróżnicze plany na 2020 i 2021 rok. Poniżej znaleźć można listę krajów, do których polecieć można bez konieczności odbywania kwarantanny czy wykonywania testów. Zaliczają się do nich między innymi Meksyk, Zanzibar, Dominikana czy Malediwy. 13 stycznia 2021 roku przestało obowiązywać rozporządzenie o zakazie lotów do wybranych krajów. Aktualnie nie są prowadzone jakiekolwiek prace związane z ewentualnym przedłużeniem poprzednich rozporządzeń. Mimo to, w dalszym ciągu obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla osób, które wracają z zagranicy transportem zbiorowym. Obowiązkiem każdego podróżnego, jest zgłoszenie się do Głównego Inspektora sanitarnego za pośrednictwem dedykowanej infolinii. Ze wspomnianego powyżej obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19, uczniowie oraz ich opiekunowie pobierający naukę w Polsce, którzy przekraczają granicę wraz z nimi w celu jej umożliwienia, studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz pozostałych form kształcenia, uczący się w Polsce doktoranci, osoby, które prowadzą działalność naukową oraz wybrane grupy sportowe i zawodowe. 

Gdzie można lecieć na wakacje w dobie pandemii koronawirusa?

W styczniu i lutym 2021 roku, na wakacje z biurem podróży zgodnie z rozporządzeniem z 5 stycznia 2021 roku wybrać można się między innymi do Bułgarii, Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Kenii, Albanii, Omanu, Meksyku, Portugalii, Tunezji, Turcji, Chorwacji czy na Malediwy. Poza wymienionymi powyżej krajami podróżować można również do wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz tych, które znajdują się w strefie Schengen, o ile nie zarządziły one inaczej. Uwaga! Rozporządzenie o zakazie lotów nie dotyczy przelotów czarterowych. Co za tym idzie – loty wyczarterowane przez biura podróży mogą odbywać się do wszystkich państw, w tym tych z powyższej listy. 

Wakacyjne miejsca podróży bez konieczności odbywania kwarantanny po przylocie 

Znaczna część krajów zrezygnowała z obowiązkowej kwarantanny dla podróżujących. Zalicza się do nich między innymi Albania, Bułgaria, Chorwacja, Dominikana, Egipt, Hiszpania, Kostaryka, Kuba, Malediwy, Malta, Meksyk, Oman, Turcja, Tunezja oraz Zanzibar. Część krajów zastrzega sobie możliwość wprowadzenia kwarantanny dla turystów, którzy w przeciągu 14 ostatnich dni przed przylotem znajdowali się w krajach podwyższonego ryzyka.

Wczasy bez testów na koronawirusa

W których krajach można spędzić urlop bez konieczności wykonywania testów na koronawirusa? Zalicza się do nich między innymi Albania, Bułgaria, Chorwacja, Dominikana, Kostaryka, Meksyk, Tunezja, Tanzania i Zanzibar.

Destynacje, w których wymagany jest negatywny wynik testu PCR

Niektóre kraje wymagają od podróżujących przeprowadzenia testu na koronawirusa – czy to przed wylotem, czy po przylocie. Spora część z nich deklaruje wykonywanie ich na swój koszt. Jak wygląda to w poszczególnych państwach? Chcąc wybrać się na wakacje do Egiptu, test wykonać można przed wylotem lub po przylocie na lotnisko. W drugim przypadku liczyć należy się z poniesieniem kosztów w wysokości 30 euro. Osoby planujące wypoczynek w Turcji przed 1 marca 2021 roku, test wykonać powinny przed wylotem. Jeżeli chodzi o Wyspy Zielonego Przylądka, ich władze dopuszczają wyniki testów antygenowych. Co do Portugalii, wyłącznie wyspy Madera i Azory wymagają testów przed wylotem lub wykonania ich bezpłatnie na miejscu. W każdym przypadku wyniki testu muszą zostać przetłumaczone na język angielski.

Zdjęcie główne: Element5 Digital z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podarte rajstopy od Gucci – hit czy przesada?
Podarte rajstopy od Gucci – hit czy przesada?
Designerskie rajstopy budzą wiele emocji. Czy warto zakupić jedną parę?
Ponadczasowy styl hiszpańskiej monarchini – przyglądamy się najlepszym stylizacjom Letycji!
Ponadczasowy styl hiszpańskiej monarchini – przyglądamy się najlepszym stylizacjom Letycji!
Podziwiasz styl brytyjskiej księżnej Katarzyny? Hiszpańska królowa Letycja także zachwyca znawców trendów na całym świecie. Zwiewne sukienki, wysokie obcasy, naturalny makijaż i fryzura… Ona zdecydowanie ma wyczucie!
Zamów i Odbierz – aplikacja w służbie gastronomii!
Zamów i Odbierz – aplikacja w służbie gastronomii!
Niezależnie czy jesteś właścicielem restauracji, czy częstym klientem lokali gastronomicznych, koniecznie dowiedz się czym jest ZIO!
Tagi
Ostatnie wpisy