Czy nadchodzi koniec ery mięsa w diecie?
Lifestyle

Czy nadchodzi koniec ery mięsa w diecie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się zrezygnować z mięsa i przejść na dietę wegetariańską i wegańską. Jak pokazują wyniki badań, dekada w której żyjemy, jest zapewne ostatnią, w której mięso oraz wyroby pochodzenia mięsnego są tak powszechne.

Produkty pochodzenia zwierzęcego – przyszłość żywności

Rosnący spadek popularności mięsa związany jest między innymi z koniecznością zahamowania stale postępujących zmian klimatycznych. Zdaniem CEO marki Impossible Foods – Patricka Browna, tego typu rewolucja nastąpi najpóźniej w 2035 roku. Podkreśla on również, że panująca aktualnie pandemia koronawirusa znacząco przyspieszyła zmiany w tym zakresie, przyczyniając się do znaczącego wzrostu popularności weganizmu. Coraz większa dostępność roślinnych zamienników mięs prowadzi do szybszych zmian nawyków konsumentów. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedaż produktów tego typu wzrosła aż o 241%.

Warto wspomnieć tutaj także o innowacyjnym systemie Food as Software (jedzenie jako oprogramowanie), który umożliwia optymalizację produkcji, przyczyniając się do znaczącej redukcji kosztów ekologicznych. Zgodnie z jego założeniami, produkcja wegańskich alternatyw mięsa wymaga 100 razy mniejszej powierzchni gruntów rolnych, 20 razy mniej czasu oraz 10 razy mniej wody, niż ma to miejsce w przypadku produkcji mięsa oraz wyrobów odzwierzęcych, takich jak jajka, masło czy mleko.

Wegańskie mięso z laboratorium – co to takiego?

Aktualnie na całym świecie trwają pracę nad tak zwanym mięsem in vitro. Najprościej mówiąc, pozwoliłoby ono na produkcję mięsa bez konieczności zabijania zwierząt. Jak to możliwe?

W pierwszym etapie pobiera się komórki od zwierząt. Następnie są one w odpowiedni sposób różnicowane oraz mnożone, czego efektem jest mięso. Pierwszy burger tego typu został wyprodukowany w 2013 roku w Holandii. Jego koszt wyniósł 300 000 dolarów. Od tego czasu, cena mięsa z laboratorium znacząco spadła. W minionym roku start-up Aleph Farms stworzył stek za 50 dolarów. 

Aby mięso in vitro mogło ulec rozpowszechnieniu, koszty jego wytworzenia muszą być zbliżone do konwencjonalnej produkcji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że hodowla zwierząt jest ludzką działalnością, która w największym stopniu przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Powoduje emisję bardzo dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery i zużywa ogrom wody. Co więcej, niemała część upraw rolnych istnieje wyłącznie po to, aby móc produkować paszę dla zwierząt hodowlanych.

Jeżeli chodzi natomiast o produkcję mięsa in vitro, jest ona znacznie przyjaźniejsza dla otoczenia. Zapotrzebowanie na wodę jest tutaj mniejsze aż o 95%. Co więcej, nie wymaga ona tworzenia upraw o dużym obszarze. Mimo to ludzkość nie jest w stanie zrezygnować w 100% z mięsa. Wymusza to konieczność pracy nad rozwiązaniami mającymi na celu redukcję kosztów środowiskowych związanych z zapotrzebowaniem na nie.

Wegańskie zamienniki mięsa

Na sklepowych półkach spotkać się można z różnego rodzaju wegańskimi zamiennikami mięsa. Wartym odnotowania jest fakt, że z roku na rok stają się one coraz bardziej dostępne. Z łatwością zaopatrzyć można się w nie w każdym większym sklepie spożywczym. Wyroby tego typu przybierają postać mięsa mielonego, burgerów, kiełbasek, klopsów czy plastrów szynki. Dostępne są one w wersji klasycznej lub smakowej.

Osoby tęskniące za mięsem wypróbować mogą na przykład produkt o nazwie Beyond Meat. To kotlety wytwarzane z buraka, grochu, skrobi ziemniaczanej oraz oleju kokosowego, które przypominają mięso zarówno z wyglądu, jak i ze smaku. Co ważne, zawierają one więcej białka niż klasyczne, mięsne wyroby. Beyond Meat smażymy w identyczny sposób. Efektem jest różowy, sprężysty, niezwykle soczysty kotlet. Najlepiej smakuje on z bułką i ulubionymi dodatkami – warzywami oraz sosem.

Zdjęcie główne: Malidate Van z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dodać objętości cienkim włosom?
Jak dodać objętości cienkim włosom?
Marzysz o grubych i odbitych u nasady włosach? Zobacz, jak osiągnąć ten efekt w bardzo łatwy sposób.
Koloryzacja włosów – samodzielnie w domu czy w salonie fryzjerskim?
Koloryzacja włosów – samodzielnie w domu czy w salonie fryzjerskim?
Dowiedz się, jak wykonać koloryzację, by efekt zachwycał.
David Lynch wyreżyseruje specjalny projekt dla Netflixa!
David Lynch wyreżyseruje specjalny projekt dla Netflixa!
Czy David Lynch planuje współpracę z serwisem streamingowym Netflix? Pogłoski donoszą o nowym projekcie. Sprawdź, co wiadomo na ten temat!
Tagi
Ostatnie wpisy