Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Serce wykonuje określoną pracę polegającą na rytmicznym kurczeniu i rozkurczaniu, dzięki czemu pompuje i wyrzuca krew, która następnie dzięki obecność naczyń krwionośnych, transportowana jest po to aby zaopatrzyć każdy zakamarek naszego ciała. Prawidłowym rytmem serca, jest tzw. rytm zatokowy, o częstości 60-100 uderzeń na minutę. Należy mieć jednak na uwadze, że są to wartości przewidziane dla dorosłego człowiek, a u dzieci różnią się one znacząco w poszczególnych grupach wiekowych.
Mianem arytmii określa się zaburzenia w pracy serca, które mogą polegać na zbyt wolnej, zbyt szybkiej lub nierównej pracy serca.
Przede wszystkim wyróżniamy arytmie:
1) Komorowe; których źródło znajduje się poniżej węzła przedsionkowo-komorowego. Częstoskurcz komorowy jednokształtny oraz wielokształtny (tzw. „balet serca”, przedwczesne pobudzenia komorowe, a nawet migotanie komór.
2) Nadkomorowe; których źródło znajduje się powyżej lub w węźle przedsionkowo-komorowym. Przykładem są: migotanie oraz trzepotanie przedsionków, częstoskurcz przedsionkowy.
Arytmie mogą być napadowe (np. napadowe migotanie przedsionków), stąd diagnostyka bywa utrudniona.
Arytmie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Zależne jest to od ich przyczyny i rodzaju. Szczególnie groźne są arytmie komorowe, które mogą przejść w najgorszą z postaci, jaką jest migotanie komór. Stan ten jest przyczyną zatrzymania krążenia i wymaga natychmiastowej defibrylacji.
Dlatego tak ważne jest ich szybkie wykrycie i wdrożenie właściwego leczenia oraz stała opieka kardiologa.
Zdarza się, że pacjent może nie odczuwać żadnych objawów wynikających z obecności arytmii. Jest to o tyle niebezpieczna sytuacja, że opóźnia diagnostykę i wczesne podjęcie leczenia.
Mogą, jednak wystąpić pewne objawy sugerujące arytmię, jako ich przyczynę. Są one jednak dość niespecyficzne, ale ich obecność zawsze wymaga diagnostyki. Należą tu:
Jeśli objawom tym towarzyszą ból w klatce piersiowej (zwłaszcza, jeśli promieniuje on np. do lewej kończyny, nie zmienia się w spoczynku), nudności, wymioty czy zlewne poty, kontakt z lekarzem powinien być jak najszybszy.
Oprócz szczegółowego wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego. Konieczne jest wykonanie:
O konieczności wykonania innych badań decyduje lekarz.
Leczenie arytmii w dużej mierze zależy od przyczyny i aktualnego stanu pacjenta.
Jeśli temat Cię zaciekawił i chcesz poznać więcej wartościowych informacji na temat dbania o serce, ale i cały organizm, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.
Fot.: Luan Luan Rezende/pixabay.com