Podróże

Biuro nad oceanem? W Europie powstała pierwsza wioska dla freelancerów!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób wykonuje dziś zawód tzw. freelancera, czyli osoby, która realizuje dla swojego zleceniodawcy zadania zdalnie i niemal w każdym zakątku świata. Dlatego też władze portugalskiej wyspy Madera wpadły na ciekawy pomysł stworzenia wioski z myślą właśnie o „cyfrowych nomadach”. 

Portugalska wyspa Madera, to urokliwe miejsce położone na Oceanie Atlantyckim. Powstała tam pierwsza wioska dla freelancerów, czyli ludzi wolnych zawodów, pracujących zdalnie. 

Praca nad oceanem! Któż nie marzy o tak urokliwie położonym biurze?

Pracujesz zdalnie z domowego zacisza? A może by tak nadal wykonywać to samo, ale z urokliwej portugalskiej wyspy, Madery? Ten region na Oceanie Atlantyckim chce przyciągnąć jak najwięcej pracowników zdalnych, oferując m.in. niezbędny do pracy internet, biurko i wiele innych profitów. O nocleg i wyżywienie trzeba zatroszczyć się samemu. 

Pandemia koronawirusa wywróciła życie wielu osób do góry nogami, a większość pracowników korporacyjnych, musiała przejść na tryb pracy zdalnej. I jak na razie, nic nie wskazuje na to, by coś w tej kwestii miało się szybko zmienić. Są też osoby, które od dawna pracują zdalnie i kochają taki tryb pracy. Władze portugalskiej wyspy Madery, wpadły na ciekawy pomysł i postanowiły otworzyć specjalną wioskę dla osób, które chcą pracować zdalnie. Dzięki współpracy władz portugalskiej wyspy, organizacji Startup Madeira oraz Gonçalo Halla, konsultanta zajmującego się propagowaniem idei pracy zdalnej, w miejscowości Ponta do Sol na Maderze zaczęła działać pierwsza w Europie „wioska freelancerów”.

Rejestrując się na stronie projektu (Digital Nomads Madeira), można otrzymać pomoc przy zakwaterowaniu (znajdziemy tam też dostępną listą miejsc noclegowych). Jeśli ktoś zdecyduje się zostać tam na dłużej, to może liczyć na przestrzeń do pracy, z bezpłatnym internetem, między 8.00 a 22.00, znajdującą się w Centrum Kultury. 

Ciekawa inicjatywa dążąca do zjednoczenia społeczności „cyfrowych nomadów”

Nazywana „wyspą wiecznej wiosny” Madera jest położona 1000 kilometrów od wybrzeży Europy i 500 kilometrów od Afryki. Zdaniem Gonçalo Halla, jest niedoceniona, dlatego też w ubiegłym roku podczas konferencji z udziałem portugalskiego ministra finansów, konsultant do propagowania idei pracy zdalnej, zasugerował dostosowanie wyspy do potrzeb pracowników, którzy chcieliby po prostu zostać w tym niezwykłym miejscu na dłużej.

Współpraca z biurami nieruchomości i wypożyczalniami samochodów ma sprawić, że na przyjęciu freelancerów będzie też zyskiwać lokalna społeczność. Wioska może przyjąć do 100 osób, ale zgłoszeń jest dużo więcej. Pierwsza faza projekt rozpoczęła się 1 lutego i ma potrwać do końca czerwca 2021 roku. Osoby, które biorą udział w tym programie, muszą zostać na Maderze przynajmniej przez miesiąc. Dlaczego? Ponieważ zdaniem pomysłodawców tej idei, ma to usprawnić budowanie społeczności „cyfrowych nomadów”.

Władze Madery chcą też w ten sposób zachęcić ludzi do odwiedzenia portugalskiej wyspy i przy okazji dać im szansę na poznanie lokalnej społeczności czy kultury. Jakie atrakcje będą czekały na przyjezdnych? Warsztaty i szkolenia, które z pewnością pomogą im zaaklimatyzować się na miejscu. Oprócz tego zarówno pomysłodawcy, jak i lokalne władze liczą na to, że turyści wspomogą nieco „utykającą” gospodarkę i wesprą mniejsze lokalne firmy. 

Szansa pracy zdalnej i swobodnego przemieszczania się, przyczyniają się do powstania tak zwanego “workation”, czyli pracy za granicą, połączonej ze zwiedzaniem i wypoczynkiem. Osoby, które się na to, najczęściej wybierają właśnie miejsca, gdzie pogoda dopisuje przez cały rok. Nic więc dziwnego, że władze Madery postanowiły wyjść pracownikom zdalnym naprzeciw i zachęcić ich do wybrania właśnie portugalskiej wyspy.

Zdjęcie główne: JenkoAtaman/ adobestock.com

O AUTORZE
Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku i Podyplomowych Studiów Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Pisanie jest nie tyko jej sposobem na życie, ale i największą pasją. Interesuje się modą i wszystkim co z nią związane. Oprócz tego jest miłośniczką kulinariów i podróży.
Justyna Fiedoruk
Powiązane posty
Podróże

Jak zaplanować podróż do USA?

Marzysz o podróży do Stanów Zjednoczonych? Sprawdź, jak ją zaplanować.
Czytaj więcej
Podróże

Podróżnicze tipy: jak szukać tanich lotów?

Wielu podróżników przyznaje, że wcale nie wydaje fortuny na bilety lotnicze. Po prostu wiedzą, jak i gdzie szukać okazji cenowych. A te mogą być naprawdę spore. Bilet do Nowego Jorku za 600 zł? Sprawdźmy, jak to zrobić!
Czytaj więcej
Podróże

Ten hotel na szwedzkiej wyspie jest doskonałym schronieniem na czas pandemii! (i nie tylko!)

Szukasz schronienia przed pandemią? A może potrzebujesz ciszy i spokoju? Ten hotel z pewnością Ci to zagwarantuje. Położony jest na niemal bezludnej wyspie. Można się do niego dostać jedynie śmigłowcem lub łodzią. Każdy znajdzie tam chwilę wytchnienia i odpoczynku.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *