4 propozycje książkowe na długie jesienne wieczory
Lifestyle

4 propozycje książkowe na długie jesienne wieczory

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesienna plucha już za oknem, pora więc skryć się z książką i kocykiem w domu. Po jaką lekturę warto teraz sięgnąć? Podpowiadamy najlepsze tytuły! Przekonaj się sam, na jakie pozycje zwracają szczególną uwagę recenzenci!

Niniejsze propozycje nie są rankingiem, ale opartą na opiniach recenzentów listą nowości wydawniczych.

„Jeśli przecięto cię na pół”, Łukasz Barys

Na pierwszy ogień idzie łódzki pisarz, laureat Paszportu Polityki za powieść „Kości, które nosisz w kieszeni”. Kto nie czytał, niech zacznie od tej krótkiej (144 s.) książeczki o życiu i śmierci. A następnie sięgnie po świeży wypiek tego autora „Jeśli przecięto cię na pół”. W recenzji Macieja Roberta możemy przeczytać:

„Tło planu realistycznego stanowi wieś Sromutka. […] Mieszkańcy pozostają odcięci od wielkiego świata, mogą o nim jedynie śnić lub oglądać go w telewizji. […] Wszystko jest tu przecięte na pół – nie tylko Polska, nie tylko wieś, ale też rodzina Marcela, nastoletniego narratora: jego matka chce wyrwać się do bardziej atrakcyjnego świata, ojciec zaś uparcie pozostaje przy ziemi”.

„Dzienniki raka”, Audre Lorde

Bohaterką książki jest autorka. Amerykańska pisarka Audre Lorde (1934-1992) odsłania w dzienniku kulisy swojego starcia z nowotworem. A także tego, co później – powrotu do normalności, z której można się cieszyć. Lorde opiewa pierwsze doświadczenia po powrocie do domu, również te erotyczne. Wszystko w tyle feministycznej refleksji nad kobiecym ciałem, m.in. zachęty do korzystania z chirurgii plastycznej, która ma ukrywać niepożądaną w świecie „niedoskonałość” kobiet po mastektomii. W październiku tego roku polscy czytelnicy otrzymali długo wyczekiwany przekład.

„Nic drobniej nie będzie”, Marcin Wicha

Mówi się, że listopad to miesiąc melancholików. Czas namysłu. Warto w tej atmosferze sięgnąć po felietony zebrane Marcina Wichy. Jesteśmy świadkami głębokiego namysłu laureata Nike (2018) nad obecną sytuacją społeczną. Nad tym, co działo się w ostatnich latach, jak starano się przy wyborczych urnach, na marszach protestacyjnych, jak walczono o ekologię. 

„Elizabeth Finch”, Julian Barnes

Julian Barnes jest z pewnością jednym z najznakomitszych pisarzy współczesnych w Ameryce. Autor genialnych powieści, m.in. „Papugi Flauberta”, ponownie sięga do szczegółu, za pomocą którego tka niepowtarzalną opowieść. Tytułowa bohaterka Elizabeth Finch jest tajemniczą nauczycielką historii, która nie pasuje do czasów, w których się urodziła. Wystaje poza przyjęte normy i nie tylko nie potrafi się w nich odnaleźć, ale nawet nie zamierza.

Zdj. główne: Nick Fewings/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ubrania z jedwabiu – jak o nie dbać?
Ubrania z jedwabiu – jak o nie dbać?
Jedwab to tkanina, do której przekonuje się coraz większa liczba osób. Z pewnością wpływ na rosnącą popularność tego materiału mają jego właściwości, jak i niezwykła miękkość i delikatność.
Tydzień mody w Kopenhadze – trendy 2023
Tydzień mody w Kopenhadze – trendy 2023
Tydzień mody za nami! Co na lato 2023 przedstawili w Kopenhadze projektanci?
Hada Labo Tokyo – minimalizm i czystość w zupełnie nowej odsłonie
Hada Labo Tokyo – minimalizm i czystość w zupełnie nowej odsłonie
Hada Labo Tokyo marka kosmetyków, która zdobyła serca wielu kobiet na całym świecie. Co wyróżnia te kosmetyki spośród innych marek? Przede wszystkim filozofia marki, która skupia się na prostocie, skuteczności i pielęgnacji skóry w głębi.
Ostatnie wpisy