Artykuł sponsorowany
Jeszcze za zimno na prochowiec albo jeansową kurtkę, ale już za ciepło na zimowe ubrania? Jeśli dopada Cię ten coroczny, wiosenny problem, mamy dla Ciebie kilka rad.
Pewnie nie myślisz o tym na co dzień, ale Twój organizm stale monitoruje, czy wszystko w porządku – zaczynając od tętna i temperatury, przez poziom cukru, poszczególnych hormonów i kontrolę „intruzów”, takich jak bakterie. Kiedy nosisz niedostosowane do pogody ubrania, Twoje ciało zaczyna się wychładzać lub przegrzewać – a w konsekwencji uruchamia mechanizmy, które mają temu zapobiec.
Założyłaś zimową kurtkę w wiosenny dzień i natychmiast zlałaś się potem? Organizm próbuje w ten sposób pozbyć się nadmiaru ciepła, ponieważ woda parująca ze skóry je zabierze. A może wybrałaś zbyt lekki płaszcz na wietrzny dzień, a potem zaczęłaś się trząść i dostałaś gęsiej skórki? To mechanizmy, którymi Twoje ciało próbuje wytworzyć odrobinę ciepła i zatrzymać je przy sobie.
Żadna z tych sytuacji nie jest komfortowa dla Twojego organizmu. Za każdym razem ciało musi wydać jakąś energię, żeby przeciwdziałać nieodpowiedniemu ubraniu – i prawie zawsze kończy się to czymś, co postrzegasz jako nieprzyjemne, bo w końcu kto lubi być spocony albo marznąć? Co więcej, przegrzewanie się i wychładzanie zaburza naturalne działanie organizmu i w końcu możesz doprowadzić do tego, że ciało nie będzie potrafiło utrzymać ciepła ani odpowiednio regulować temperatury, a przecież na pewno nie chcesz marznąć w środku lata czy łapać przeziębienia co tydzień.
Odpowiednia kurtka lub płaszcz to podstawa. Jeśli wiesz, że wiosną jest Ci zdecydowanie za ciepło w zimowym okryciu, a jeszcze zbyt chłodno w letnim – sprawdzą się u Ciebie kurtki przejściowe damskie. Ze względu na swoją wodoodpornośc i wiatroszczelność są idealne na polską wiosnę. Niezależnie od stylu, na pewno znajdziesz coś dla siebie – kurtki przejściowe wcale nie muszą być sportowe ani klasyczne. Mają różne kolory i kroje, a jeśli zawsze marzyłaś o czymś mniej standardowym, to naprawdę dobry moment, żeby tego spróbować.
Równie ważne jak ubranie jest troszczenie się o siebie. Jeśli chcesz poprawić mechanizmy termoregulacyjne Twojego organizmu, zadbaj o zdrową, zróżnicowaną dietę, bogatą w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Pamiętaj też o regularnym nawadnianiu się – dorosła kobieta powinna pić przynajmniej 2 litry wody na dobę. Istotna jest również higiena snu i dbanie o nieprzerwany, nocny odpoczynek trwający przynajmniej siedem godzin. Te proste nawyki, wdrożone w życie, pozwolą Ci cieszyć się lepszym zdrowiem i nastrojem, nawet jeśli za oknem właśnie pada deszcz.
Zdj. główne: Jordan Nix/unsplash.com