Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Beauty zonePielęgnacja

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Atopowe zapalenie skóry to dość powszechna dolegliwość, która zyskała już miano choroby cywilizacyjnej. Może dotykać osób w różnym wieku zarówno dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. Ma przewlekły, zapalny charakter, dlatego często towarzyszy pacjentowi przez całe życie. Ze względu na to, że przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, jej leczenie polega głównie na wprowadzeniu chorego w ten drugi stan. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Podpowiadamy.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba dermatologiczna, która przebiega z okresem zaostrzeń i remisji. Dlatego w jej przebiegu bardzo ważne jest unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi i alergenami, które wywołują objawy takie jak zaczerwienienie, świąd, pieczenie czy liszajowacenie skóry. 

AZS zaliczana jest do chorób niezakaźnych o podłożu genetycznym, choć jej przyczyną również mogą być czynniki środowiskowe. Zazwyczaj dermatoza ta pojawia się we wczesnym dzieciństwie i towarzyszy choremu przez całe życie. W niektórych przypadkach jej pierwsze objawy obserwuje się u osób dorosłych. 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Warto wiedzieć, jakie czynniki w naszym przypadku wywołują atopowe zapalenie skóry. Leczenie tej dermatozy jest skuteczniejsze, kiedy unika się kontaktu z substancjami drażniącymi i alergenami. Choć bardzo często jej wystąpienie jest uwarunkowane genetycznie i nie mamy na ten fakt wpływu, to istnieją pewne czynniki, które wywołują objawy AZS i powodują pogorszenie stan chorego. 

Zalicza się do nich alergeny, takie jak na przykład sierść zwierząt, roztocza, a także niektóre pokarmy. Silny, chroniczny stres także może wywoływać objawy AZS. W wielu przypadkach to substancje drażniące, a więc detergenty, kosmetyki, a nawet tkaniny są przyczyną tej dermatozy. Warto wiedzieć, że narażone są na nią bardziej osoby, które zamieszkują duże miasta ze względu na zanieczyszczenie powietrza. 

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry to przede wszystkim zaczerwienienie, suchość, silny świąd, a także obecność grudek i pęcherzyków. Tego typu zmiany u noworodków i dzieci obserwowane są najczęściej na owłosionej skórze głowy, górnej części ciała, a także kończynach. 

U osób dorosłych AZS rzadziej atakuje skórę głowę. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, wówczas zauważam wypadające włosy. Najczęściej jednak zmiany są zlokalizowane w zgięciach kończyn, na twarzy, grzbietowych powierzchniach rąk i stóp i na górnych częściach ramion i pleców.  

Leczenie miejscowe atopowego zapalenia skóry

Leczeniem atopowego zapalenia skóry zajmuje się dermatolog. Specjalista, kierując się specjalnymi kryteriami Hanifina-Rajki stawia diagnozę, a następnie dobiera leczenie. Jeżeli zmiany nie są rozległe, wówczas może zaproponować stosowanie wyłącznie maści lub kremów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i immunosupresyjnym. 

Należy pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji skóry z AZS. Warto sięgnąć po preparaty pozbawione czynników drażniących i alergizujących, a więc alkoholu, mocnych detergentów, aromatów i barwników. Najlepiej postawić na kosmetyki hipoalergiczne przeznaczone do cery wrażliwej lub atopowej. 

Leczenie doustne atopowego zapalenia skóry

W niektórych przypadkach konieczne jest połączenie leczenia miejscowego z farmakoterapią. W takiej sytuacji lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leków antyhistaminowych, które wyciszą reakcję immunologiczną organizmu po kontakcie z czynnikami alergizującymi. Jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii

Pacjenci powinni pamiętać również o przestrzeganiu diety, w której będą zachowane właściwe proporcje między kwasami omega-3 i omega-6. Powinny one wynosić 1:1 lub 1:4. Należy też zrezygnować z pokarmów, które wywołują objawy AZS. Czasami warto też podjąć próbę odczulania u alergologa.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suknia ślubna Jennifer Lopez – celebrytka podbija Internet w kreacji vintage
Suknia ślubna Jennifer Lopez – celebrytka podbija Internet w kreacji vintage
Jennifer Lopez zaskoczyła świat i media swoim potajemnym ślubem z Benem Affleckiem. Jej suknia ślubna zachwyca i zaskakuje!
Czarna sukienka na weselu? Czy Adele wprowadziła nowy trend?
Czarna sukienka na weselu? Czy Adele wprowadziła nowy trend?
Kobiety obawiają się czarnych kreacji na weselach. Adele pokazała jednak, że piękna czarna suknia pasuje na każdą okazję!
Najczęstsze błędy, które popełniamy w związkach
Najczęstsze błędy, które popełniamy w związkach
Sprawdź, jakie błędy możesz popełniać w związku, nawet o tym nie wiedząc!
Ostatnie wpisy