Seul – jak ubierają się mieszkańcy tego miasta?
Ściąga ze stylu

Seul – jak ubierają się mieszkańcy tego miasta?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Seul, stolica Korei Południowej, znana jest z różnorodności i z bycia inspiracją dla wielu artystów, w tym także dla projektantów. Zobaczmy, jak prezentują się trendy w tym mieście i jego moda uliczna. 

Seul na pewno charakteryzuje jedna cecha – różnorodność. To miasto, w którym nowoczesność spotyka się z historią. Obok tradycyjnych, koreańskich domów, gdzieś pomiędzy zabytkowymi świątyniami, znajdziemy także siedziby największych firm technologicznych i najnowocześniejsze drapacze chmur. Koreańczycy, choć przywiązani do swojej kultury i tradycji, nie boją się eksperymentować, także na polu modowym. Właśnie w Seulu odbywa się co roku Seoul Fashion Week, a styl, który tam zobaczymy, na pewno zalicza się do co najmniej nietuzinkowych i wyjątkowych. 

Ciekawe trendy dostrzeżemy jednak nie tylko na wybiegach – moda uliczna w Seulu również zaskakuje i zachwyca. Podobnie jak w innych stolicach mody, szczególnie w metropoliach tak dużych jak Seul, style przeplatają się ze sobą i mieszają, budząc zainteresowanie dzięki pomieszaniu kolorów, wzorów i materiałów. Seul zdaje się budzić jeszcze wyraźniejsze doznania w miłośnikach mody. Przekonajmy się, jak prezentuje się styl mieszkańców tego miasta.

Rozmazane granice

Moda jest dla każdego. Takie stwierdzenie, choć banalne, często zostaje tak naprawdę zapomniane lub pominięte. Dlaczego? Z powodu utartych przyzwyczajeń i stereotypów, które posiadamy na temat ubrań i ich ról. Konkretne kolory utożsamiamy z modą damską (choćby róż), podobnie jak torebki, torby czy worki łączymy tylko z kobiecymi szafami. Moda męska kojarzy nam się ze stonowanymi kolorami i wzorami oraz z brakiem rzucających się w oczy dodatków. Takie stereotypy słusznie jednak obalają mieszkańcy Seulu, pokazując, że ubrania i akcesoria nie mają przypisanej płci czy grupy ludzi, którzy mają na nie monopol.

Warstwy, kolory, wzory

Coś, co charakteryzuje styl mieszkańców Seulu, to noszenie wielu warstw, a często również pozornie sprzecznych ze sobą elementów garderoby. Tak więc na ulicach bez żadnego problemu zobaczymy ludzi ubranych w sportowe bluzy połączone z eleganckimi płaszczami. W cieplejsze dni dostrzeżemy ubranych w bardziej przewiewne, codzienne ubrania, przyozdobione jednak wieloma akcesoriami, z pozoru zarezerwowanymi na większe wyjścia. Kategorie i przeznaczenie ubrań jednak nie mają tutaj większego znaczenia – ważniejsze są kwestie estetyczne połączone z wygodą i dobrym wyczuciem stylu. 

Równie ciekawym zjawiskiem, zwłaszcza uwzględniając stosunkowo drobną budowę ciała Koreańczyków, jest popularność ubrań typu oversize. Na każdym kroku natkniemy się na ludzi wręcz tonących w dużych bluzach i koszulkach. Nie tylko ubrania bywają w rozmiarze XXL: również dodatki takie jak torby czy okulary przeciwsłoneczne; to coś, po co często sięga się na ulicach Seulu.

W duecie?

Trendem modowym, który budzi spore zainteresowanie, jest tzw. couple fashion. Jego założenie jest bardzo proste; pary ubierają się w pasujące do siebie ubrania, a często nawet dzielą się jakimś elementem garderoby. Jest to nie tylko romantyczny zabieg pozwalający rozpoznać zakochanych z daleka na ulicy, dzięki temu, że ich ubrania są do siebie dopasowane bądź w takiej samej palecie kolorystycznej, ale także ciekawe zjawisko w modzie. Nie oznacza to jednak, że pary ubierają się jak bliźniaki, w dokładnie w to samo. Tutaj również króluje przede wszystkim kreatywność i różnorodność, a oklepane motywy czy nadruki to nie do końca to, z czym się spotkamy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*